Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako môžu kupujúci vyjednávať cenu domu?

Pridané: 26.6.2022

Keď kupujete dom, predávajúci od ktorého ho kupujete, bude pravdepodobne očakávať, že sa dohodnete na ním požadovanej cene. V skutočnosti však väčšina predávajúcich pýta za svoje domy o niečo vyššie ceny, ako je ich trhová hodnota, aby mali z čoho pustiť pri vyjednávaní.

Vyjednávanie môže byť pre vás odstrašujúce, ale ak viete, čo môžete očakávať, viete byť na tento proces jednoznačne pripravený.

Čo potrebujete vedieť pred vyjednávaním?

Vyjednávanie o cene nehnuteľnosti si vyžaduje veľa trpezlivosti a organizácie. V mnohých prípadoch sa nevyhnete tomu, aby ste urobili kompromisy. Predtým ako sa do neho teda pustíte, splňte nasledujúce úlohy.

1) Spolupracujte s realitným maklérom

Mnoho kupujúcich verí, že nepotrebuje realitného makléra, pretože na internete nachádzajú množstvo ponúk a sú si istý, že si niečo z toho vyberú. Úloha realitného makléra však nespočíva iba v tom, aby vám našiel dom. Váš realitný maklér je kľúčovým aktívom, ktoré môžete mať pri vyjednávaní o cene vášho budúceho domu.

Realitní makléri a agenti sú odborníkmi na lokálnom trhu s bývaním. Vedia, ako sa menia úrokové sadzby, hodnota, ktorých nehnuteľností bude rásť, ale aj to, aká vysoká bude pravdepodobne daň z nehnuteľnosti. Odborníci na reality tiež dokážu oddeliť svoje emócie od procesu kúpy domu. Okrem toho vám pomôžu vypracovať najsilnejšiu ponuku.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

2) Urobte si poriadok vo svojich financiách

Pri podávaní ponuky musíte vedieť predávajúcemu dokázať, že máte nárok na získanie hypotéky. Čo sa stane, ak predložíte ponuku na dom bez potvrdenia o možnosti financovania? Je oveľa pravdepodobnejšie, že vás kupujúci jednoducho obíde a vyberie si niekoho iného. Pred odoslaním ponuky sa preto uistite, že môžete získať predbežné schválenie hypotekárneho úveru. Predbežné schválenie je oznámenie od hypotekárneho veriteľa, ktoré potvrdzuje výšku hypotéky, na ktorú máte nárok.

3) Poznajte svoj trh

Množstvo priestoru, na ktorom môžete vyjednávať je nepriamo úmerné výške úrokov na danom realitnom trhu. Ak o dom prejavilo záujem veľa kupujúcich a existuje viacero ponúk, budete mať jednoducho menej priestoru na vyjednávanie. Ak je váš lokálny realitný trh chladný, máte viac priestoru pri žiadaní o ústupky, nižšiu cenu alebo nejaké opravy.

Tipy ako vyjednávať pri kúpe domu

Keď máte pocit, že ste si splnili vyššie popísané úlohy a ste pripravený začať hovoriť o reálnych cenách nehnuteľností, zvážte nasledujúce tipy. Je možné, že vám mnohé z nich výrazne pomôžu, keď budete sedieť za rokovacím stolom.

1) Uistite sa, že dom prejde inšpekciou

Výsledky domovej inšpekcie môžu byť kľúčom k vyjednaniu konečnej predajnej ceny domu. Inšpektor si prejde celý dom a zhodnotí, či má problémy, ako sú napríklad popraskané základy, problémy s vykurovacím, ventilačným a klimatizačným systémom alebo rôzne iné. Inšpektor vám na konci odovzdá kópiu svojej správy. V prípade, že sa pri domovej inšpekcii odhalia prelomové problémy, môžete predávajúceho požiadať o rôzne ústupky. Možno ho budete chcieť požiadať o to, aby daný problém vyriešil alebo znížil cenu domu.

Výsledky inšpekcie môžu dokonca viesť k zrušeniu predaja. To platí najmä v prípade, že ste si dali takúto podmienku do ponuky a inšpektor prišiel na závažné problémy v dome. Majte na pamäti, že domová inšpekcia nie je to isté ako ocenenie domu. Odhadca vám dá len hrubý odhad ceny domu. Nepovie vám však, že na streche chýba niekoľko šindľov, alebo že v šatníku na poschodí sú rozbité svetlá. Inšpektor vám dodá presnejší a bližší pohľad na dom a jeho problémy. Predtým ako sa zaviažete ku kúpe domu, by ste mali získať aj ocenenie aj domovú inšpekciu.

2) Vždy komunikujte prostredníctvom svojho realitného makléra

Možno už viete, že na trhu s nehnuteľnosti sa stretnete s množstvom odborného žargónu. Pamätajte, že mnohé z týchto pojmov majú právne citlivé definície a často spolu úzko súvisia. Napríklad, veľa kupujúcich úplne nerozumie rozdielom medzi ocenením a domovou inšpekciou, ktoré sme opísali vyššie. Ak si tieto pojmy zameníte, nemusíte od predávajúceho dostať včas všetky informácie, ktoré potrebujete.

Požiadajte svojho realitného makléra, aby sa staral o akúkoľvek konverzáciu medzi vami a predávajúcim. Váš realitný maklér vie, ako formulovať vaše otázky a požiadavky tak, aby neohrozil vaše záujmy. Ak máte realitného makléra, nikdy nekontaktujte priamo predávajúceho, ak vám to realitný maklér neodporučí.

3) Zistite, aká bude výška nákladov na uzatvorenie obchodu

Vaša záloha nie je jediným nákladom, ktorý budete musieť zaplatiť pri uzatvorení obchodu. Náklady na uzatvorenie obchodu predstavujú výdavky, ktoré idú vášmu veriteľovi výmenou za obsluhu vášho úveru. Niektoré z najbežnejších nákladov na uzavretie obchodu zahŕňajú poplatky za ocenenie domu, náklady na domovú inšpekciu a poplatky za kontrolu vášho kreditu. Konečné náklady na kúpu domu sa zvyčajne pohybujú medzi 3% až 6% z celkovej hodnoty úveru.

Napríklad, pri uzatvorení obchodu s pôžičkou v hodnote 150 000 eur môžete očakávať, že v nákladoch na uzatvorenie zaplatíte približne 4 500 až 9 000 eur. To znamená, že tieto poplatky môžu v niektorých prípadoch predstavovať potencionálne významnú prekážku medzi vami a vaším vysnívaným domom.

Možno o tom ani neviete, no predávajúceho môžete požiadať aj o rôzne ústupky nad rámec ceny domu. Môžete mu napríklad oznámiť, že máte záujem o kúpu jeho domu, takáto je vaša ponuka, no nebudete môcť splatiť všetky náklady na uzatvorenie obchodu. On sa môže v takomto prípade rozhodnúť rýchlejšie s vami obchod ukončiť a prevziať niektoré poplatky na seba. Ak je však na trhu veľa záujemcov, nebude vhodné ho o niečom takom vôbec informovať. Radšej zistite u svojho veriteľa, či máte možnosť preniesť náklady na uzatvorenie obchodu do svojej pôžičky.

4) Zistite, prečo sa chce predávajúci odsťahovať

Čím viac viete o predávajúcom, tým efektívnejšie budete môcť vyjednávať. Napríklad, ak sa váš predávajúci sťahuje, pretože si kúpil dom, môžete získať lepšiu ponuku, ak sa dohodnete na rýchlom jednaní. Pravdepodobne vám neposkytne úľavy týkajúce sa opráv alebo renovácie, no obchod prebehne rýchlo, nakoľko sa bude chcieť odsťahovať do nového a možno zníži cenu.

Požiadajte svojho realitného makléra, aby sa trochu bližšie spoznal s predávajúcim. Zistite, či predávajúci preferuje dlhší alebo kratší proces uzatvárania obchodu. Ak sa rozvádza alebo sa chce presťahovať do inej oblasti kvôli práci, pravdepodobne sa bude chcieť domu zbaviť čo najskôr. Získajte, čo najväčší priestor na vyjednávanie, najmä v prípade, že je nehnuteľnosť na trhu už dlhšiu dobu.

Podobné: 11 skrytých nákladov, ktoré vás môžu prekvapiť pri kúpe domu

Koľko môžete naozaj vyjednávaním ušetriť?

Výška vašej ponuky môže úplne závisieť od stavu domu a porovnateľných predaných nehnuteľností. Na trhu kupujúceho, môžete ponúknuť až 20% pod požadovanú cenu, a to najmä ak si dom vyžaduje rozsiahle úpravy. Ponuky 5% až 19% pod požadovanú cenu sú taktiež prijateľné, no závisieť to bude od potreby renovácií alebo modernizácie. Vaším najväčším aktívom pri vyjednávaní sú ceny porovnateľných domov v danej oblasti.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.