Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

11 skrytých nákladov, ktoré vás môžu prekvapiť pri kúpe domu

Pridané: 7.10.2021

Jeden z najzrejmejších rozdielov medzi vlastníctvom a prenájmom domu je ten, že namiesto nájomného musíte každý mesiac splácať hypotéku. Ak ste však roky zvyknutý na prenájom, možno ani neviete o množstve ďalších nákladov, ktoré sa spájajú s vlastníctvom domu.

Niektorí poradcovia uvádzajú, že najväčšou mylnou predstavou o kúpe domu je, že nemusíte každý mesiac myslieť na nič iné, ako je platenie dane z nehnuteľnosti a splátka hypotéky. Kupujúci si často uvedomia skutočné náklady spojené s vlastníctvom domu, až príliš neskoro a nechajú sa zaskočiť neočakávanými účtami.

V tomto článku sa vám preto pokúsime priblížiť 11 skrytých nákladov, súvisiacich s kúpou domu.

1) Náklady na uzatvorenie obchodu

V deň uzatvorenia obchodu zaplatíte zálohu a uhradíte dodatočné náklady, aby ste mohli oficiálne prepísať dom na vaše meno.

Tieto náklady môžu zahŕňať: poplatky za ocenenie nehnuteľnosti, uzatvárací alebo viazaný poplatok pre agenta, poistenie vlastníkov domov na prvý rok, poplatok spojený so získaním pôžičky, hypotekárne body, ktoré sa predplácajú vášmu veriteľovi, vďaka čomu môžete znížiť úrokovú sadzbu vášho úveru na bývanie, poplatok za kontrolu škodcov, aby ste sa uistili, že vo vašom dome nežijú žiadni nepozvaní hostia, daň z nehnuteľnosti na šesť mesiacov, súkromné poistenie hypotéky, ak bola výška vašej zálohy menej ako 20% z kúpnej ceny, vlastnícke poistenie, ktoré vás ochráni pred nárokmi spochybňujúcimi vaše zákonné vlastníctvo nehnuteľnosti a rôzne ďalšie poplatky.

Niektoré z týchto nákladov nemusia byť samé o sebe vysoké, no keď si ich spočítate dokopy môže to vyjsť draho. Na tieto poplatky by ste si mali pripraviť 3% až 5% z celkovej sumy hypotéky.

2) Núdzové opravy

Keď žijete v prenájme a dôjde k poruche potrubia, opravu spravidla pokryje váš prenajímateľ alebo správca nehnuteľnosti. Keď ste však vlastníkom nehnuteľnosti, musíte si všetky opravy zaplatiť sám. V závislosti od rozsahu poškodenia môžu byť opravy nákladné a senzitívne na čas. Ak sa váš systém ústredného kúrenia pokazí uprostred zimy, alebo vám praskne potrubie, budete hľadať opravára, ktorý sa vám môže venovať hneď a nie takého, ktorého služby sú najlacnejšie.

Podobné: Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?

3) Ocenenie domu

Predtým ako sa rozhodnete uzavrieť obchod, je potrebné vykonať posúdenie skutočnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Autorizovaný odhadca tretej strany skontroluje stav domu, štrukturálnu integritu, zdravotné a bezpečnostné riziká a viditeľné chyby, ako ja všetky potrebné inovácie, alebo vylepšenia. Posúdenie ceny domu je dôležitým krokom pre vás, ako kupcu, ale aj pre veriteľa.

4) Domová inšpekcia

Domová inšpekcia by sa nemala zamieňať s ocenením domu. Vyhodnocuje súčasný stav domu, vďaka čomu sa informujete o možných problémoch alebo bezpečnostných rizikách. Väčšina inšpekcií sa vykonáva po podpise kúpnej zmluvy. V prípade väčších a starších domov sa vykonávajú rozsiahlejšie kontroly, čo môže ovplyvniť konečné náklady.

5) Poplatky pre spoločenstvo vlastníkov domov

Ak sa váš nový dom nachádza v komunite so združením vlastníkov domov, budete musieť zaplatiť mesačný alebo ročný poplatok za pokrytie nákladov na údržbu susedstva, ako aj spoločných priestorov. Medzi spoločné priestory môže patriť napríklad bazén, klubovňa, salónik, vonkajšie upravené priestory, parkovacie garáže alebo bezpečnostné brány.

Poplatky pre spoločenstvo vlastníkov domov často pokrýva aj určité energie a verejné služby, ako je napríklad voda, odvoz odpadu a odpadových vôd, čo znamená, že za tieto služby nebudete musieť platiť každý mesiac osobitne. Veľkosť vášho majetku bude vo veľkej miere vplývať na výšku poplatkov, ktoré budete spoločenstvu vlastníkov domov platiť.

6) Poistenie majiteľov domov

Poistenie majiteľa domu vás chráni pred finančnými následkami potencionálne katastrofických udalostí, ako je silný vietor, požiar alebo krádež. Poistné zmluvy pre majiteľov domov ponúkajú rôzne úrovne krytia, takže náklady na poistenie budú závisieť od toho, aké veľké krytie požadujete.

7) Poplatok za poskytnutie pôžičky

Čo je to poplatok za poskytnutie pôžičky? Názov znie dosť vágne. Jednoducho povedané, ide o poplatok, ktorý sa týka nákladov veriteľa, ktorý vám zriadil hypotekárnu pôžičku. V niektorých prípadoch je možné poplatok za poskytnutie pôžičky rozdeliť na dva samostatné poplatky: poplatok za spracovanie a poplatok za upísanie. Poplatok za spracovanie je to, čo si veriteľ účtuje za posúdenie vašej žiadosti a zostavenie požadovanej dokumentácie. Poplatok za upísanie je zas to, čo stojí zistenie, či máte nárok na pôžičku.

8) Údržba domu

Ak si v súčasnosti prenajímate nehnuteľnosť, ste pravdepodobne zvyknutí na to, že určité náklady na údržbu vám pokryje prenajímateľ alebo správcovská spoločnosť. Môžete napríklad platiť účty za energie, ale vlastník nehnuteľnosti udržiava exteriér budovy a stará sa napríklad o vodoinštalácia alebo čerstvú fasádu. Keď vlastníte dom, ste zodpovedný za bežnú údržbu.

9) Úroky z hypotéky

Keď si vezmete pôžičku na bývanie, súhlasíte so splatením celkovej požičanej sumy, alebo istiny, ale aj úrokov, ktoré vám budú účtované v priebehu času. Pochopenie úročenia hypotéky je dôležité, nakoľko výrazne ovplyvňuje výšku výdavkov, ktoré budete mať. Kľúčovými faktormi ovplyvňujúcimi výšku vašej mesačnej splátky je úroková sadzba a časový horizont pôžičky.

Podobné: Druhý domov alebo investičná nehnuteľnosť: aký je medzi nimi rozdiel?

10) Daň z nehnuteľnosti

Daň z nehnuteľnosti platíte vláde. Okrem sadzby dane z nehnuteľnosti vo vašej lokalite, bude výška celkovej dane, ktorú máte zaplatiť, vypočítaná aj z hodnoty vašej nehnuteľnosti. Ak chcete odhadnúť koľko asi budete na daniach z nehnuteľností ročne platiť, vynásobte odhadovanú hodnotu nehnuteľnosti sadzbou dane z nehnuteľnosti vo vašej oblasti. Výšku sadzby, by ste mali nájsť na webových stránkach svojej obce.

11) Energie

Ako nájomca ste možno boli zvyknutý platiť za určité energie, ako je napríklad elektrina a plyn. Majitelia domov však musia pokryť všetky náklady spojené s prevádzkou svojich domov, čo bude pravdepodobne znamenať nárast poplatkov za energie. Veľkosť a lokalita vášho nového domu vo veľkej miere ovplyvní výšku mesačného účtu za energie.

Skryté náklady na vlastníctvo domu vás môžu dostať do situácie, kedy prekročíte svoj pôvodný rozpočet a ocitnete sa pod finančným tlakom. Samotný nákup domu v sebe zahŕňa určité poplatky, no po tom ako sa nasťahujete do svojho nového domu môžete očakávať, že náklady vám ešte stúpnu. Skutočné náklady na vlastníctvo domu predstavujú súčet vašej hypotéky a všetkých ostatných dodatočných nákladov. Niektoré z nich sa stanú pravidelnými mesačnými nákladmi, zatiaľ čo iné sa objavia neohlásene.

V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky, ba čo viac, zrealizovať Vaše požiadavky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.