Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

17 tipov týkajúcich sa prenájmu domu

Pridané: 1.7.2021

Prenajímanie nehnuteľnosti sa spája s množstvom výhod pre obe strany. Nájomníci sa nemusia obávať vysokých výdavkov spojených s vylepšovaním nehnuteľnosti a taktiež sa nemusia obávať toho, že by museli platiť vysoké dane. Keď si prenajímate akúkoľvek nehnuteľnosť, musíte byť veľmi opatrný, pretože vám daný majetok nepatrí. 

Mali, by ste predchádzať akémukoľvek poškodeniu majetku, ale rovnako, by ste si boli vedomí svojich práv a povinností. Prinášame vám pár tipov, o ktorých by ste pri prenájme nehnuteľnosti mali vedieť.

Predtým, ako začnete hľadať novú nehnuteľnosť, do ktorej by ste sa chceli nasťahovať, je potrebné zvážiť viacero faktorov. Napríklad, ako dlho si chcete danú nehnuteľnosť prenajímať? Nájomnú zmluvu zvyčajne podpisujete na šesť mesiacov až sedem rokov. Je mimoriadne dôležité, aby ste si stanovili, koľko môžete mesačne minúť na nájom. Priemerná mesačná cena nájmu, by mala zodpovedať 35% z vašej bežnej mzdy. Nezabudnite však počítať s tým, že väčšina nájmov v sebe nezahŕňa energie, internet alebo poplatok za televíziu.

Dôkladne si preštudujte všetci zákony a nariadenia týkajúce sa vzťahu prenajímateľ-nájomca vo vašej krajine. Je mimoriadne dôležité, aby ste ako nájomca rozumeli svojim právam a povinnostiam a v prípade potreby sa vedeli brániť.

1) Skontrolujte nehnuteľnosť

Skontrolujte celú nehnuteľnosť. Dajte si na tom záležať a naozaj skontrolujte všetky vodovodné potrubia, klimatizačnú jednotku, zámky na dverách a oknách, odpadové potrubie (uistite sa, že toalety sa dajú spláchnuť), atď. Nezabudnite sa opýtať svojej realitnej kancelárie alebo prenajímateľa, ako často je nehnuteľnosť udržiavaná a kedy došlo k poslednej poriadnej kontrole nehnuteľnosti. Isto si nechcete prenajať dom, ktorý má problémy s potrubím alebo kúrením počas zimy.

2) Skontrolujte nájomnú zmluvu

Pozorne si prečítajte nájomnú zmluvu. Nájomná zmluva je právny kontrakt uzavretý medzi nájomcom a prenajímateľom, ktorý sa týka užívania majetku prenajímateľa. Nájomná zmluva môže obsahovať rôzne dodatočné klauzuly, ktoré nie sú zo zákona potrebné, no sú rovnako záväzné. Svojim podpisom sa obe strany zaväzujú k plneniu nájomnej zmluvy. Ak si myslíte, že je nájomná zmluva napísaná vo váš neprospech (napríklad, ak prenajímateľ vyžaduje, aby ste každý týždeň vykonali inšpekciu všetkého nábytku), môžete vyhľadať právnika, ktorý sa špecializuje na túto oblasť a pomôže vám vyjednať vhodnejšiu nájomnú zmluvu.

Opäť skontrolujte nehnuteľnosť. Po podpísaní nájomnej zmluvy oboma zúčastnenými stranami, môžete požiadať o opätovné prezretie nehnuteľnosti. Počas tejto kontroly, zdokumentujte všetky poškodenia, ktoré zaregistrujete. Ak uvidíte na stenách malé dierky spôsobené klincami, odfoťte ich a informujte o nich svojho prenajímateľa. Váš prenajímateľ môže, ale nemusí, odstrániť dané poškodenia predtým ako sa nasťahujete. Je však dôležité ho o nich informovať, inak môže tvrdiť, že ste škody spôsobili vy.

Podobné: 9 tipov pre kúpu nehnuteľnosti určenej na prenájom

3) Upracte nehnuteľnosť

Pri sťahovaní vám odporúča poriadne upratať celú nehnuteľnosť. Nikdy neviete, kto tam žil pred vami. Pravdou je, že nikdy neviete, kedy bol dom naposledy poriadne uprataný. Dôkladne povysávajte všetky miestnosti, poutierajte prach na všetkých skriniach, umyte okná a vyčistite kúpeľňu. Nechcete predsa bývať v špinavom dome.

4) Plaťte nájom načas

Akonáhle sa nasťahujete do svojho nového domova, začnite pravidelne platiť nájom. Nájom sa dá platiť v hotovosti, alebo elektronickým prevodom. Platba v hotovosti sa neodporúča, pretože neexistuje žiaden fyzický dôkaz o tom, že ste zaplatili. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete platiť v hotovosti, nezabudnite si od svojho prenajímateľa pýtať potvrdenie o zaplatení s aktuálnym dátumom.

5) Uistite sa, že ste nájom naozaj zaplatili

Uistite sa, že váš prenajímateľ dostal vaše peniaze. Ak ste svojmu prenajímateľovi poslali peniaze, uistite sa, že mu prišli na jeho účet. Ak tak vám neodpovedal, pre istotu ho opätovne kontaktujte o tom, že ste mu ich poslali. Je lepšie ho o tom informovať písomnou formou, napríklad e-mailom alebo textovou správou. Predsa len nechcete, aby vás obvinil z toho, že ste svoj nájom nezaplatili načas.

6) Udržujte s prenajímateľom dobré vzťahy

Nadviažte s vašim prenajímateľom dobré vzťahy. Neznamená to, že s ním musíte byť najlepší kamarát. Isto však nechcete, aby vás nenávidel. Nespokojný prenajímateľ vám môže doslova urobiť peklo zo života. Buďte k nemu milý, láskavý a úctivý. Ak chcete urobiť ešte niečo naviac, pošlite mu pohľadnicu z vašej dovolenky. Ak budete mať so svojim prenajímateľom priateľský vzťah, bude pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zareaguje na vaše problémy. Ak komunikujete iba so správcom prenajímanej nehnuteľnosti, buďte k nemu zdvorilý.

7) Uchovávajte spoločnú komunikáciu

Dokumentujte všetku komunikáciu medzi vami a vašim prenajímateľom. Emaily a textové správy sú dobrým spôsobom, ako komunikovať so svojím prenajímateľom, pretože máte fyzický dôkaz, že k danej komunikácii naozaj došlo. Aj keď máte so svojím prenajímateľom dobré vzťahy, vždy by ste mali podniknúť kroky potrebné k ochrane vlastnej osoby. Je veľmi ťažké dokázať slovné sľuby pred súdom.

8) Zoznámte sa s okolím

Spoznajte svojich susedov. Možno vám tento tip nepríde dôležitý, no susedia sú cenným zdrojom informácií. Váš sused pravdepodobne dobre pozná oblasť, do ktorej ste sa práve nasťahovali a preto vám môže odporučiť dobrého zubára, autoservis alebo miestnu reštauráciu. Váš sused môže taktiež poznať vášho prenajímateľa a predchádzajúcich nájomníkov nehnuteľnosti. Môže byť užitočné dozvedieť sa o nich viac, najmä ak sa neviete s prenajímateľom dohodnúť na oprave škôd nespôsobených vami.

Zistite si niečo o susedstve, do ktorého sa plánujete nasťahovať. Prenájom samozrejme nie je trvalý. Aj napriek tomu však nechcete stráviť pár mesiacov v zlej časti mesta. Predtým ako sa rozhodnete podpísať nájomnú zmluvu, dôkladne preskúmajte okolie domu a ubezpečte sa, že je bezpečné. Okrem miery kriminality v danej štvrti, by ste si mali zistiť niečo o miestnych reštauráciách, obchodoch s potravinami, dostupnosti čerpacích staníc, posilňovní, a podobne.

9) O každom probléme informujte prenajímateľa

Čo robiť, ak zrazu prestane fungovať toaleta? Ak si vaša nehnuteľnosť vyžaduje nejaké opravy, informujte o tom svojho prenajímateľa. Ako nájomca ste povinný informovať vášho prenajímateľa o tom, že je niečo potrebné opraviť. Ak svojho prenajímateľa nekontaktujete včas a škoda sa začne s časom zhoršovať, môžete byť v konečnom dôsledku za časť škody zodpovedný. Ak sa niečo v dome rozbije alebo pokazí, taktiež o tom okamžite informujte prenajímateľa.

10) Dajte si pozor na domácich miláčikov

Nepokúšajte sa do domu prepašovať domáce zvieratá bez súhlasu prenajímateľa. Ak si plánujete adoptovať psa alebo mačku, musíte si dopredu vyžiadať povolenie od svojho prenajímateľa. Mnoho prenajímateľov totiž domáce zvieratá nepovoľuje. Je to z toho dôvodu, že zvieratá môžu spôsobiť veľa škody. Urobte to aj v prípade, že si chcete zakúpiť akvarijnú rybičku.

11) Úpravy konzultujte s prenajímateľom

Nepáči sa vám farba stien v spálni? Chcete sa zbaviť tých starých tapiet v chodbe? Predtým ako sa rozhodnete urobiť akékoľvek zmeny, porozprávajte sa so svojim prenajímateľom. Ak sú úpravy skutočne nevyhnutné, diskutujte o nich ešte predtým, ako podpíšete nájomnú zmluvu.

Mnohým prenajímateľom nevadí, ak sa nájomníci rozhodnú premaľovať pár izieb, ak súhlasia s tým, že zaplatia opätovné maľovanie po tom, čo sa odsťahujú. Možno budete mať šťastie a váš prenajímateľ sa s vami dohodne a niečo vám na maľovanie prispeje.

12) Nebráňte prenajímateľovi v kontrole nehnuteľnosti

Dovoľte svojmu prenajímateľovi vykonávať kontroly nehnuteľnosti, no nedovoľte mu vás zastrašovať. Prenajímatelia majú povolené kontrolovať svoje nehnuteľnosti, no musia o tom nájomcov dopredu informovať. Tieto kontroly však musia prebiehať v primeranom čase a intervale. Ak sa však prenajímateľ rozhodne chodiť na kontrolu každých pár dní, môže to byť považované za obťažovanie.

13) Problémy s prenajímateľom riešte s advokátom

Ak máte so svojím prenajímateľom problémy, zožeňte si advokáta, ktorý ich za vás vyrieši právnou cestou. Mnoho podráždených prenajímateľov sa pokúsi nevedomých nájomníkov “šikanovať” tvrdením, že majú neobmedzenú moc. Nájomníci však taktiež majú svoje práva a prenajímatelia ich nemôžu porušiť. Hoci sú právnici drahí, môžu vám pomôcť ochrániť vaše práva.

Podobné: Na čo by ste mali myslieť predtým, než si prenajmete svoj prvý byt?

14) Nezabudnite na poistenie

Po nasťahovaní si vybavte poistenie pre nájomníkov. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Aj keď sa nehnuteľnosť nachádza v najbezpečnejšej časti mesta, môžete zažiť nepredvídateľné nepríjemné situácie. Od prírodných katastrof, po požiare, vlámačky a krádeže. Najlepšie, čo môžete urobiť je uzavrieť poistku. Prenajímateľ pravdepodobne uzavrel poistenie nehnuteľnosti, no toto poistenie sa zvyčajne nevzťahuje na osobné veci nájomníka.

15) Zdokumentujte stav nehnuteľnosti predtým, než sa z nej vysťahujete

Predtým ako sa z nehnuteľnosti odsťahujete, vyfotografujte ju. Odfoťte si všetky izby, spotrebiče, záhradu atď. Je dôležité, aby ste vizuálne zdokumentovali stav nehnuteľnosti pred tým ako ju opustíte. Väčšina prenajímateľom síce nie je zlomyseľná, no niektorí môžu úmyselne poškodzovať vlastné nehnuteľnosti a následne obviniť bývalých nájomcov z toho, že škodu spôsobili oni.

16) Pýtajte si svoj vratný depozit

Nezabudnite si pýtať naspäť vratný depozit. Prenajímatelia sú síce povinní depozit vrátiť do určitého počtu dní (za predpokladu, že nedošlo k žiadnym poškodeniam), no niektorí na to zvyknú zabudnúť. Pre urýchlenie celého procesu požiadajte o vykonanie kontroly nehnuteľnosti predtým, ako sa z nej odsťahujete. Týmto spôsobom môžete spoločne skontrolovať všetky poškodenia.

17) Nerozchádzajte sa s prenajímateľom v zlom

Pokúste sa so svojim prenajímateľom rozísť v dobrom. Nikdy neviete, kedy vám príde vhod vrátiť sa do danej nehnuteľnosti, alebo či váš budúci prenajímateľ náhodou nie je v kontakte s tým predchádzajúcim. Nechcete prísť o dobrú nehnuteľnosť, iba preto, že váš predošlý prenajímateľ o vás povedal niečo zlé.