Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

9 dôvodov, prečo budete ľutovať predaj svojho domu bez realitnej kancelárie

Pridané: 3.7.2022

Dôvodov prečo ste sa rozhodli predať svoj dom je veľmi veľa. Možno ste dostali vynikajúcu pracovnú ponuku v inom meste, alebo dokonca krajine. Možno sa chcete presťahovať do menšieho, aby ste ušetrili nejaké peniaze. Alebo sa prostredie vo vašom okolí zmenilo natoľko, že už tam viac nechcete žiť. Bez ohľadu na situáciu, predaj domu môže byť niekedy komplikovaný.

Áno, v časoch internetu máte pocit, že dom sa dá predať len tak, a prečo to neurobiť na vlastnú päsť, a ušetriť niekoľko stoviek alebo tisíc eur na provízii. Keď sa však pozriete na štatistiky, zistíte, že len veľmi málo domov sa podarilo predať bez realitnej kancelárie.

Keď sa na štatistiky pozriete ešte dôkladnejšie, zistíte, že väčšina domov, ktorá sa predala bez realitnej kancelárie sa predávajú za oveľa nižšiu sumu a predajcovia majú oveľa viac problémov súvisiacich s predajom. Realitní makléri existujú z nejakého dôvodu a špičkoví makléri vám vedia zabezpečiť, aby bol predaj domu bezbolestný a zároveň ziskový.

Poďme sa teda pozrieť na dôvody, prečo budete ľutovať predaj svojho domu bez realitnej kancelárie:

1) Neviete, čo všetko neviete

Viete aký je rozdiel medzi trhom kupujúceho a trhom predávajúceho? Veľa ľudí to nevie. Trh kupujúceho nastáva vtedy, keď je ponuka domov väčšia, ako dopyt po nich. Naopak, trh predávajúcich existuje vtedy, keď dopyt prevažuje nad ponukou. Aktuálne podmienky na trhu s nehnuteľnosťami zohrávajú pri predaji domu obrovskú úlohu.

Ak sa pozriete na výstavbu nových nehnuteľností v okolí za posledných šesť mesiacov, viete ľahko zistiť, s akým druhom trhu pracujete. Na to, ako dlho bude pravdepodobne trvať predaj domu a za akú cenu ho môžete predať, môžete použiť údaje, ako tempo výstavby, porovnateľné ceny každej nehnuteľnosti a rýchlosť predaja týchto nehnuteľností.

Ak ste ešte nikdy nerobili prieskum trhu s nehnuteľnosťami, bez odborných znalostí špičkového realitného makléra sa môžete dostať do problémov.

Podobné: 18 renovácií, ktoré nezvýšia hodnotu vášho domu, alebo bytu

2) Vzdelávanie v oblasti predaja nehnuteľností trvá roky

Väčšina realitných maklérov musí prejsť prísnymi školeniami a kurzami, aby získali svoju licenciu, získanie zručností však trvá celé roky.

3) Každým predaným domom sa môžete niečo naučiť

Ak ste ešte nikdy nepredali dom, potom bude náročné vopred spozorovať chyby, ktoré vedú k tomu, že dom je na trhu dlhšie alebo sa nepredáva za cenu, ktorá by bola blízko reálnej ceny. Vďaka svojim skúsenostiam, realitní makléri videli, ako aj predali mnoho domov. Na základe toho vedia napraviť svoje minulé chyby.

4) Rýchle zmeny na trhu s nehnuteľnosťami vás môžu zmiasť

Trh s nehnuteľnosťami môže byť nestabilný. Významné faktory ako ekonomika, hustota obyvateľstva a dokonca aj politika môžu mať vplyv na to, ako ľudia kupujú a predávajú svoje nehnuteľnosti. Bez toho, aby ste mali nástroje a odborné znalosti na zvládnutie nespočetného množstva rôznych faktorov, je predaj domu oveľa komplikovanejší. Ani vy, ani váš realitný maklér nemôžete tieto faktory ovplyvniť. Skúsený realitný agent však vie, čo znamenajú a ako má na nich reagovať.

5) Vaše emócie môžu ovplyvniť vaše správanie

Buďme realistickí. Predaj vášho domu nie je ako predaj nejakého kusu nábytku. Ak ste v ňom bývali, je takmer nemožné, aby ste ho predali objektívne. Všetky tie steny ste maľovali, organizovali ste v dome oslavy, tancovali na chodbách a na dvore ste sa hrali so svojimi deťmi. Všetky tieto príjemné spomienky ovplyvnia vaše myslenie a vytvoria zbytočné prekážky v rámci procesu predaja domu.

Špičkový realitný agent však nemá žiadne väzby na váš dom a vníma ho skôr ako majetok, než ako významnú časť svojho života. Objektivita vášho realitného agenta mu umožňuje vidieť dom presne tak, ako ho budú vidieť aj potencionálni kupujúci, čo mu poskytuje obrovskú výhodu. Majitelia domov sú si zvyčajne vedomí nejakých väčších nedostatkov na svojom dome, no nevidia malé veci, ako sú napríklad špinavé podlahové lišty.

6) Zmluvy, zmluvy, zmluvy

Zákony týkajúce sa predaja domu sú veľmi ďaleko od bežného poznania väčšiny ľudí. Existuje množstvo tlačív, ktoré je pri predaji domu potrebné vyplniť a zdieľať medzi predávajúcim, kupujúcim, alebo veriteľom predávajúceho. Spísanie zmluvy o predaji niečoho, čo stojí státisíce eur vás, v prípade chyby môže vyjsť naozaj draho.

7) Vyjednávanie nie je jednoduché

Podľa viacerých prieskumov sa väčšina domov predáva za svoje reálne ceny. Ani nie polovica domov sa predá za cenu nižšiu, ako si pôvodne majiteľ stanoví. Vyjednávanie ohľadom ceny je ošemetná záležitosť a je ťažké ho robiť, ak nemáte potrebné nástroje a skúsenosti s predajom nehnuteľností.

Keď realitní makléri stanovania katalógovú cenu nehnuteľnosti, nejde o náhodné číslo. Plne závisí od situácie na trhu. Predajcovia, ktorí predávajú na vlastnú päsť sa môžu cítiť nervózne a obávať sa straty pri predaji, ak sa nepodvolia požiadavkám kupujúcej strany, čo následne spôsobí, že znížia uvádzaciu cenu.

Na druhej strane stoja realitní makléri, ktorí sú veľmi dobre oboznámení s dôvodmi, prečo nepôjdu so svojou cenou nadol. V prvom rade vedia, že ostatné domy na trhu sa pravdepodobne nachádzajú v rovnakom cenovom rozsahu. Okrem toho vedia, že sa takmer určite nájde iný kupujúci, ktorému bude cena vyhovovať.

Podobné: 8 hlavných faktorov ovplyvňujúcich hodnotu domu

8) Nedostatok času

Váš život sa netočí iba okolo predaja vášho domu. Ak sa budete pokúšať nájsť si čas na zostavenie ponuky nehnuteľnosti, komunikáciu s potencionálnymi kupujúcimi a pravidelné prehliadky domu, možno zistíte, že vám nezostane čas na nič iné. Úprimne povedané, ak ste ako väčšina ľudí, jednoducho nemáte čas naučiť sa, ako predať svoj dom bez pomoci realitného makléra.

Najmä dnes, keď je internet prístupným zdrojom a viete si veľmi ľahko vyhľadať zoznamy domov na predaj, nie je možné povedať, kto každý vás bude kontaktovať. Viete, ako zistiť rozdiel medzi niekým, kto iba zabíja čas a skutočným záujemcom o kúpu?

Máte čas riešiť úverové skóre potencionálnych kupujúcich, počúvať stovky hovorov a odpovedať na dlhé nezrozumiteľné e-mailové reťazce, aby ste filtrovali potencionálnych kupujúcich? V týchto ohľadoch je podpora špičkového realitného makléra mimoriadne dôležitá. Maklér bude robiť všetku prácu za vás, vy iba podpíšete záverečné zmluvy.

9) Potrebujete tím profesionálov

Veľa realitných kancelárií je tvorených skupinou ľudí, ktorí budú s vami spolupracovať na predaji vášho domu. Niekto sa venuje tvoreniu zmlúv, ďalší profesionálne fotí nehnuteľnosti a ďalší vybavuje komunikáciu s potencionálnymi kupujúcimi. Nielenže vám to ušetrí nespočetné množstvo času, no vďaka profesionálom budete mať väčšiu šancu na ziskový predaj. Každý tím už má nejaké zavedené procesy, ktoré majú urýchliť celkový proces predaja a zabezpečiť, čo najvyššiu ziskovosť svojich klientov.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.