Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako kúpiť dovolenkový dom?

Pridané: 15.5.2022

Pre tých, ktorí si to môžu dovoliť, je kúpa druhého domova, konkrétne dovolenkového domu, zrazu oveľa príťažlivejšia, nakoľko práca z domu sa stala pre mnohých pracujúcich počas pandémie koronavírusu normou.

Prečo nepracovať z miesta, kde radi dovolenkujete, teda z miesta, kde naozaj chcete žiť? Aj keď nepracujete z domu môže byť dovolenkový dom na vrchole vášho zoznamu prianí. Lepšie ako pobyt v malej hotelovej izbe alebo riešenie nájomného každý jeden krát, keď sa rozhodnete si urobiť výlet.

Či už uvažujete o kúpe dovolenkového domu teraz, alebo v budúcnosti, existujú určité kroky, ktoré by ste mali podniknúť na zabezpečenie toho, že bude tento proces čo najviac bezproblémový. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by ste mali urobiť predtým ako si kúpite svoj nový dovolenkový dom.

Ako pri každej kúpe nehnuteľnosti, aj nákup nového dovolenkového domu si vyžaduje serióznu prípravu a premyslenie.

Krok 1: Rozhodnite sa, ako budete dovolenkový dom využívať

Ak ešte nevlastníte dom, môžete ho využívať ako svoje hlavné bydlisko. Nehnuteľnosť však môžete využívať aj ako svoj druhý domov, na ktorý však bude komplikovanejšie získať výhodný úver. Dovolenkový dom sa dá používať aj ako investičná nehnuteľnosť, a to v prípade, že sa ho rozhodnete prenajímať vždy vtedy, keď sa v ňom sami nebudete zdržiavať. Vďaka nájmu budete môcť pokryť mesačnú splátku hypotéky.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

Krok 2: Zistite, čo si môžete dovoliť

Predtým ako si kúpite druhý dom, je dôležité pochopiť všetky náklady, ktoré vám môžu vzniknúť v súvislosti s vlastníctvom takejto nehnuteľnosti. Ak získate hypotéku, potom musíte rátať aj s výdavkami na istinu, úroky, dane a poistenie.

Okrem mesačnej splátky hypotéky sú s vlastníctvom dovolenkovej nehnuteľnosti spojené aj ďalšie výdavky, či si ich už budete financovať sami alebo z príjmu z prenájmu. Tieto výdavky vo všeobecnosti zahŕňajú náklady na údržbu a opravy, manažment a riadenie voľných termínov v prípade, že sa nehnuteľnosť rozhodnete prenajímať, vybavenie a domáce potreby.

S cieľom kompenzovať tieto náklady majú majitelia dovolenkových nehnuteľností zvážiť krátkodobé prenájmy, prostredníctvom platforiem ako Airbnb, alebo sezónny prenájom prostredníctvom lokálneho realitného makléra.

Krok 3: Nájdite si veriteľa

Najlepšie je nájsť si hypotekárneho veriteľa, ktorý má skúsenosti a špecializuje sa na poskytovanie pôžičiek na druhú nehnuteľnosť. Takíto veritelia budú rozumieť rôznym špecifikám poskytovania financií na takýto účel.

Pre veriteľov predstavuje druhý domov oveľa väčšie riziko, ako primárne bydlisko. V prípade poklesu všeobecného trhu je najpravdepodobnejšie, že budú dlžníci splácať svoju primárnu hypotéku, teda sa budú snažiť o to, aby neprišli o svoje hlavné bydlisko. Aby sa toto riziko vykompenzovalo, zvyknú si veritelia pri kúpe druhej nehnuteľnosti pýtať vyššie zálohy a finančnú schopnosť, a taktiež aj vyššie úrokové sadzby.

Veci sa ešte viac skomplikujú v okamihu, keď sa dovolenkový dom rozhodnete prenajímať. Keď veritelia zistia, že možno financujú kúpu nehnuteľnosti, z ktorej sa bude generovať nájom, začnú sa pýtať, či skutočne financujú váš dovolenkový dom alebo skôr investičnú nehnuteľnosť. Rozdiel je pre nich veľmi dôležitý. Je jednoduchšie kvalifikovať sa a získať hypotekárny úver na dovolenkový, teda druhý domov, než ako na investičnú nehnuteľnosť.

Ďalším faktorom, ktorý komplikuje celý proces je skutočnosť, ak sa dom rozhodnú kúpiť osoby, ktoré nie sú v nejakom právnom vzťahu, veriteľ chce mať istotu, že nehnuteľnosť neprestanú vyplácať, kvôli spoločným hádkam. Ak plánujete kúpiť dovolenkový dom s niekým, kto s vami nie je v rodinnom vzťahu, napríklad kamarátom, najlepšie urobíte, ak spoločne s právnikom spíšete dohodu, v ktorej bude implicitne uvedené ako sa bude s nehnuteľnosťou narábať a kto ju bude vlastniť.

Zoznam rôznych komplikácií je takmer nekončený. Dôležitým bodom je však skutočnosť, že skúsený veriteľ bude spoľahlivým zdrojom informácií.

Krok 4: Porovnajte úrokové sadzby hypoték

Úrokové sadzby hypoték na rekreačné alebo dovolenkové domy sú zvyčajne vyššie ako financovanie kúpy primárnej nehnuteľnosti. Nie je to veľa, ide približne iba o 0,5 až o 1 percento navyše.

Krok 5: Spolupracujte s miestnym realitným maklérom

Kúpa nehnuteľnosti v novej oblasti, alebo dokonca aj oblasti, v ktorej ste dlhé roky žili, si vyžaduje odborné poradenstvo, prečo sa uistite, že spolupracujete so skúseným miestnym realitným maklérom. Budú vedieť nielen to, aké nehnuteľnosti sú k dispozícii, ale aj to, prečo by ste mali uprednostniť jednu možnosť pred druhou.

Krok 6: Zvážte všetky výhody a nevýhody

Aj keď ste sa už rozhodli, že daný dom si chcete jednoznačne kúpiť, je dobré, ak si zvážite všetky pozitíva a negatíva.

Medzi výhody patria napríklad nasledujúce body. Ide o investíciu. Rovnako ako váš primárny domov, aj dovolenkový domov pravdepodobne, teda dúfame, že zvýši hodnotu vášho majetku. Najmä v obľúbených oblastiach v blízkosti pláži alebo hôr sa vám môže podariť predať váš dovolenkový dom podstatne drahšie, ako ste ho kedysi kúpili.

Na nájme svojho dovolenkového domu môžete zarobiť. Ak sa nechystáte v dome žiť nastálo, môžete si vytvoriť pasívny príjem tým, že ho prenajmete iným dovolenkárom. Pokiaľ sa rozhodnete, že budete vo svojom dovolenkovom dome tráviť každú dovolenku, podstatne ušetríte.

Kúpou dovolenkového domu môžete zvýšiť kvalitu svojho života. Všetko nie je len o peniazoch. Dovolenkový dom vám umožní vlastniť miesto, kde môžete čerpať nové sily a regenerovať. Okrem toho sa k vám môžu veľmi jednoducho pridať rodinní príslušníci alebo priatelia. Získate tak priestor na spoločne trávený čas.

Poďme sa teda pozrieť na niekoľko negatív. Je to poriadne drahé. Náklady na kúpu a údržbu dovolenkového domu sú vysoké. Budete platiť hypotéku, dane z nehnuteľností, poistenie a taktiež účty za energie. Zvýšené náklady môžu znamenať, že si ušetríte menej peňazí na iné veci.

Dovolenkový dom je starosť navyše. Budete ho musieť udržiavať a zároveň zabezpečiť, že je bezpečný. Ako dlho bude prázdny? Vďaka dnešným technológiám si pravdepodobne budete môcť nainštalovať kamery a monitorovacie zariadenia, vďaka ktorým rozptýlite svoje obavy. Potrubie však môže v zimných mesiacoch zamrznúť. Zvieratá môžu rozžuť dieru vo vašej streche a nasťahovať sa do podkrovia vášho domu.

Podobné: Okolnosti, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domu pri jazere

Záver

Ak uvažujete o kúpe dovolenkového domu, premyslite si, ako ho budete využívať a ako často a či vôbec ho budete prenajímať niekomu cudziemu. Jedným z najlepších spôsobov ako začať, je bývanie v krátkodobom prenájme v danom okolí.

Zistite si, či sa vám daná lokalita naozaj páči. Zvážte dostupnosť rôznych služieb. Aké sú plusy a mínusy danej lokality? Porozprávajte sa s lokálnymi realitnými maklérmi a pozrite si dostatok domov na predaj. Čím viac budete vedieť, tým väčšia bude vaša šanca získať dovolenkový domov podľa svojich snov.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.