Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako sa orientovať na trhoch s rastúcimi cenami bývania?

Pridané: 10.5.2022

Sledovali ste trh s bývaním v poslednej dobe? Zaznamenáva rozsiahly rast. Nielenže ceny nehnuteľností neustále rastú, no pri nedostatku ponúk robia kupujúci bláznivé veci, len preto, aby sa uistili, že získajú nehnuteľnosť, ktorý chcú.

Množstvo kupujúcich podalo v posledných dvoch rokoch ponuku bez toho, aby nehnuteľnosť videli naživo. Množstvo nehnuteľností sa predáva za oveľa vyššiu cenu, ako bola požadovaná cena. Navyše, kupujúci sú ochotní kupovať reality bez dôkladných inšpekcií, alebo dokonca nehnuteľnosť späť majiteľovi, od ktorého ich kúpili.

Toto je naozaj skvelá doba na to, byť predajcom. To však platí iba dovtedy, kým sa na trhu neocitnete aj ako kupujúci. Možno sa vám zdá, že je v roli kupujúceho nemožné na takomto trhu vyhrať a dosiahnuť čo chcete. No všetko sa dá zvládnuť. Ako? V tomto článku sa dozviete niekoľko tipov, ako sa udržať v pohode, aj na takomto trhu rastúcich cien nehnuteľností.

Čo charakterizuje trh s rastúcimi cenami bývania?

Pravdepodobne ste, že už počuli, že realitný trh je horúci. Čo to ale znamená? Horúci trh s bývaním nastáva vtedy, keď je na trhu viac kupujúcich ako nehnuteľností, teda keď je dopyt vysoký a ponuka nízka. Ponuka a dopyt sú základom toho, čo zvyšuje náklady na položky, ktoré si chcete kúpiť, áno aj domy a byty.

Predajcovia na horúcom trhu dokážu svoje reality predať zvyčajne rýchlo a s poriadnym ziskom. Na druhej strane však stoja kupujúci, pre ktorých to nie je práve prechádzka ružovou záhradou. Kupujúci často zistia, že na tomto type trhu budú musieť za nehnuteľnosti zaplatiť oveľa viac. Okrem toho je na trhu iba veľmi málo nehnuteľností a rýchlo sa predávajú.

Realitný trh sa neustále mení. Iste, niekedy je celkom predvídateľný, a to nám umožňuje predvídať určité trendy, no existujú aj veľké zmeny, ktoré môžu spôsobiť, že trh naberie úplne nový kurz. Od roku 2013 priemerná cena nehnuteľností neustále rástla, a to nám hovorí, že už pomerne dlhú dobu pozorujeme skutočne silný trh. To znamená, že niektorí ľudia očakávajú prasknutie bubliny s nehnuteľnosťami na bývanie, no zatiaľ k nemu nedošlo.

Čo znamená trh s rastúcimi cenami bývania pre predajcov?

Existuje viac motivovaných kupujúcich ako predávajúcich. Konkurencia je tvrdá a zásoby sú minimálne. Mnohé nehnuteľnosti na bývanie sa predajú takmer okamžite a predávajúci na ne dostanú viacero ponúk.

Ak ste predajcom na takomto horúcom trhu s bývaním, máte skutočne veľkú výhodu. Môžete si sadnúť a v kľude si prezrieť všetky ponuky, až kým nenájdete tú najlepšiu. Nemusíte prijať prvú ponuku, len preto že ste v núdzi. Ale predtým ako umiestnite svoju nehnuteľnosť na trhu a odsťahujete sa z nej, uistite sa, že ste skutočne finančne (a emocionálne) pripravený na predaj. Ak áno, tak sa spojte s realitným maklérom.

Predávate aj kupujete?

Pred kúpou novej nehnuteľnosti je potrebné predať tú starú. Pamätajte na to, že pri nízkej ponuke môže hľadanie nového domova trvať dlhšie, ako predaj súčasného. Určite nechcete splácať dve hypotéky naraz. Akokoľvek sa vám môže páčiť rola predávajúceho, myslite na to, že čoskoro bude v koži kupujúceho a budete hľadať nový domov pre seba.

Nechajte všetko pracovať vo váš prospech. Potrebujete dom kúpiť a predať v ten istý deň? Chcete si prenajať svoju nehnuteľnosť naspäť po tom, čo ju predáte? Na horúcom trhu je pravdepodobnejšie, že kupujúci akceptuje akékoľvek ponuky. Využite to.

Majte pripravené viaceré ponuky. Dostaňte sa na rovnakú vlnu týkajúcu sa ceny, typu financovania a riešenia rôznych nepredvídateľných udalostí so svojím realitným maklérom. Iba tak môžete spoločne nájsť tú najlepšiu ponuku.

Čo to znamená pre kupujúcich?

Len preto že sa jedná o trh predajcov, neznamená to, že kupujúci nemôžu dosiahnuť to, po čom túžia. Budete však musieť spolupracovať so skúseným profesionálnym realitným maklérom. Medzi nízkou ponukou domov, šialenými konkurenčnými ponukami a domami, ktoré sa predávajú za ohromne vysoké ceny, budete potrebovať špičkového agenta, ktorý sa stane vašim sprievodcom.

Aby ste na trhu predávajúcich uspeli, musíte myslieť na nasledujúce veci:

Premýšľajte o svojom časovom rámci. Kúpa nehnuteľnosti je dlhodobá investícia. Ak neplánujete zostať v dome aspoň tri roky, možno budete chcieť na takto silnom trhu predávajúcich úplne prehodnotiť svoj plán a radšej počkať na výhodnejšiu situáciu.

Zistite si, čo je potrebné na to, aby ste dokázali podať konkurencieschopnú ponuku. Ak idete cestou hypotekárneho úveru, uistite sa, že dostanete predbežné schválenie na bežný úver. Predbežná kvalifikácia vám na tomto type trhu stačiť nebude.

V prípade, že ste si našetrili dostatok finančných prostriedkov, urobte hotovostnú ponuku. Hotovosť vládne trhu predávajúcich a jednoznačne vás odlíši od ostatných kupujúcich. Na trhu predávajúcich potrebujete čokoľvek, čo vás dostanete pred iných kupujúcich. Ak prichádzate s hotovostnou ponukou, jednoznačne upútate veľa pozornosti.

Držte sa svojho rozpočtu. Iste je lákavé posilniť svoju ponuku a nedodržať rozpočet, najmä ak sa vám dom mimoriadne zapáčil a máte pocit, že ho musíte mať hneď. Nedovoľte však emóciám a časovej tiesni, aby vás ovládli a viedli k zlému finančnému rozhodnutiu. Veľa kupujúcich tomuto tlaku podľahne a následne to ľutuje.

Buďte pripravený na dlhší lov. Aj keď by ste sa chceli presťahovať už aj a hneď, možno sa budete musieť vyrovnať s dlhším čakaním, a to najmä v prípade, že nehnuteľnosť na bývanie kupujete prvýkrát.

Vedzte, kedy je potrebné odísť. Ak sa stále nájde niekto, kto dá vyššiu ponuku ako vy, možno začínate nadobúdať pocit, že je potrebné sa uspokojiť s nehnuteľnosťou, ktorú ani nechcete, alebo sa cítite pod silným tlakom prekročiť svoj finančný rozpočet. V takejto situácii je lepšie nechať všetko tak. Ak počkáte ďalších šesť mesiacov až rok, trh s bývaním sa možno ustáli.

Áno, pravdepodobne vám to pripadá ako celá večnosť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete toto rozhodnutie ľutovať. Získate tak možnosť neustále odkladať peniaze na zálohovú platbu. Možno dostanete medzičasom povýšenie, čo zlepší vaše vyhliadky a podmienky na získanie hypotekárneho úveru.

Prečo došlo k prehriatiu trhu?

Niekto by povedal, že odpoveď je veľmi jednoduchá a za všetko môže pandémia ochorenia COVID-19. Áno, pandémia mala svoj vplyv na trh s bývaním, no nespôsobila všetky problémy, s ktorými sa musíme vyrovnávať. Väčšina z faktorov, ktoré prispeli k vzniku takto silného trhu predávajúcich, bola následkom pandémie.

Medzi hlavné z týchto faktorov jednoznačne patria problémy so zásobovaním a dodávkami, nedostatok nehnuteľností určených na predaj, hromadný odchod ľudí z veľkých miest a sťahovanie sa na vidiek alebo predmestie a historicky najnižšie úrokové sadzby, aké sme kedy videli.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.