Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako si našetriť na dom?

Pridané: 5.6.2022

Nazhromaždiť dostatok peňazí na zaplatenie zálohy za dom môže byť skľučujúcou úlohou pre každého. Extrémne náročné je to pre rodiny, ktoré majú rôzny typy výdavkov, zmenšujúcich rodinný rozpočet, obmedzený mesačný príjem a minimum úspor.

Kúpa domu je jedným z najväčších finančných výdavkov mnohých rodín. Na súčasnom prehriatom trhu s bývaním, keď predajné ceny raketovo rastú a niektorí kupujúci prichádzajú k stolu s hotovostnými ponukami, nie je našetrenie na zálohu jednoduchou úlohou. Je to však realita, vďaka ktorej môže byť šetrenie peňazí na takýto nákup ešte náročnejšie.

Ale to nie je dôvod na to, aby ste stratili nádej. Naďalej existuje nespočetné množstvo úspešných príbehov rodín, ktorým sa podarilo kúpiť si dom. Medzi tieto rodiny patria aj rodiny s jedným rodičom alebo domácnosti s jediným príjmom. Nemusíte sa preto obávať, že nižší príjem vašej domácnosti vám znemožní uskutočniť túto dôležitú kúpu.

Ak je kúpa nového domu niečo, čo by ste chceli dosiahnuť v tomto alebo nasledujúcom roku, jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali uskutočniť je našetrenie si dostatku peňazí na zloženie zálohy. V tomto článku si uvedieme niekoľko spôsobov, ako efektívne vyčleniť hotovosť do tzv. sporiaceho fondu na kúpu domu, a zároveň žonglovať s rôznymi požiadavkami rodinného rozpočtu.

1) Zbavte sa nadbytočných výdavkov

Začnite postupne. Ak sa snažíte ušetriť značné množstvo peňazí na kúpu domu, mali by ste dôkladne preskúmať aktuálne mesačné výdavky vašej domácnosti a eliminovať akékoľvek nadbytočné alebo nie nevyhnutné výdavky. Najbežnejším príkladom týchto výdavkov sú poplatky za mesačné predplatné rôznych služieb.

Domácnosti v súčasnosti často odoberajú viacero streamovacích služieb naraz. Je nemožné, aby ste si pozreli obsah všetkých týchto služieb. Preto, ak chcete ušetriť, vyberte si jednu, ktorú budete odoberať aj naďalej a ostatné platby zrušte. Ak by ste chceli ušetriť ešte viac, môžete kľudne zrušiť všetky predplatné streamovacie služby. Na internete nájdete množstvo obsahu, ktorý je dostupný zadarmo.

Okrem toho, by ste mali zvážiť aj to, či sa na chvíľu nezbavíte niektorých zo svojich drahších a nie nevyhnutných výdavkov, ako sú napríklad luxusné dovolenky alebo oblečenie. A nakoniec, neprehliadnite ani to, koľko vaša domácnosť minie na stravovanie sa v reštauráciách, fast foodoch alebo objednávaním si jedla domov. Varenie vlastnej stravy je často efektívnejšie a lacnejšie.

Podobné: Kedy je najlepšie obdobie na kúpu domu?

2) Znížte nevyhnutné účty

Akonáhle sa vyrovnáte s nie príliš nevyhnutnými výdavkami, je čas obrátiť svoju pozornosť na esenciálne výdavky, teda položky, ktoré nemôžete úplne odstrániť, no s veľkou pravdepodobnosťou ich budete môcť o niečo znížiť. Do tejto kategórie patrí napríklad poistenie auta, domácnosti, účty za energie a podobne.

Zvážte, či vám vaši poskytovatelia, konkrétne banky a poisťovne, ponúkajú najlepšie možné sadzby. Tam, kde to je možné vykonajte zmeny. Takýto prieskum vám zaberie možno 30 minút počas víkendu, no môže vám ušetriť desiatky eur mesačne. Zvážte, či by ste svoje potraviny nemohli nakupovať v lacnejších obchodoch s potravinami. Nákupy v second handoch alebo lacnejších obchodoch sú skvelým spôsobom, ako môžu domácnosti ušetriť veľké množstvo hotovosti, ktoré môže putovať rovno do fondu na zálohu za dom.

3) Celkovo znížte výdavky na svoj životný štýl

Zrušenie predplatných služieb alebo nakupovanie v zľavách vie urobiť veľa, no je iba súčasťou väčšej úlohy pri šetrení si na zloženie zálohy za dom. Krátkodobý život pod vaše skutočné finančné pomery vám môže ušetriť veľa peňazí. Ide o jednu z najlepších metód, ako si našetriť na zálohu na dom. Efektívnym znižovaním súm, ktoré platíte za svoje výdavky, budete mať každý mesiac voľné peniaze, ktoré môžete vložiť priamo na sporiaci účet.

4) Držte sa rozpočtov

Je potrebné si uvedomiť, že je takmer nemožné dosiahnuť akýkoľvek finančný cieľ bez vytvorenia rozpočtu, ktorý vám umožní sledovať všetky príjmy a vyčleniť peniaze na výdavky, aby ste sa uistili, že nebudete svoje peniaze míňať len tak a impulzívne, ale budete sa držať svojho finančného cieľa každý jeden mesiac.

Ak sa snažíte našetriť si na dom, zároveň však máte obmedzený rozpočet a potrebujete financovať každodenné fungovanie vašej domácnosti, nemôžete si dovoliť míňať peniaze len tak z rozmaru.

Svoje bežné nákupy by ste si mali plánovať dopredu, aby ste predišli tomu, že miniete viac peňazí ako ste pôvodne plánovali. Ak budete mať vopred vyčlenené peniaze na nákup potravín, zaplatenie všetkých potrebných účtov a podobne, s väčšou pravdepodobnosťou sa vyhnete míňaniu peňazí na vecí, ktoré pre vás nie sú nevyhnutné.

5) Využite zmeny správania, ktoré súvisia s pandémiou

Akokoľvek je to ťažké pochopiť, pandémia skutočne priniesla niekoľko pozitívnych následkov. Mesiace strávené v našich domovoch naučili mnohých z nás žiť jednoduchšie, a teda aj menej míňať. Skúste v tomto pokračovať až do obdobia, kým si našetríte na dom.

Samozrejme, že tento bod neplatí pre každú domácnosť, mnoho z nás však do kancelárie chodí oveľa menej ako kedysi. Pri rastúcich cenách pohonných hmôt existuje vysoká šanca, že na benzín alebo naftu míňate mesačne menej peňazí, ako ste míňali pred vyše dvoma rokmi. Náklady na dochádzanie do práce nie sú práve najnižšie, preto vložte všetky peniaze, ktoré môžete teraz ušetriť, na sporiaci účet pre váš nový domov.

6) Hľadajte nové spôsoby ako generovať príjem

Okrem znižovania výdavkov je dobré identifikovať nové spôsoby, ktorými môžete zvýšiť svoj každo-mesačný príjem. Vďaka tomu sa vám podarí rýchlejšie dosiahnuť svoje finančný cieľ a kúpiť si nové bývanie.

Práca na čiastočný úväzok po večeroch alebo víkendoch môže predstavovať rýchly a efektívny spôsob, ako navýšiť svoje úspory. Okrem toho vám ďalšia práca s najväčšou pravdepodobnosťou pomôže znížiť vaše výdavky, nakoľko nebudete mať toľko voľného času.

Ďalším spôsobom, ako získať dodatočný príjem, je predaj nepoužívaných alebo nechcených vecí, ktoré vlastníte. Existuje viacero webstránok, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa zbavili nepotrebných vecí. Pamätajte na porekadlo, pre jedného odpad, pre druhého poklad.

Podobné: 11 výhod využitia služieb realitného makléra pri kúpe domu

7) Vyveste si obrázok svojho vysnívaného domu na viditeľné miesto

Tento posledný tip nie je o tom, ako ušetriť viac peňazí každý mesiac, ale skôr o tom ako ostať na tejto dlhej ceste konzistentný a nepoľaviť. Uistite sa, že vaše finančné ciele týkajúce sa kúpy nového domu sú vašou prioritou. Nestaňte sa obeťou márnomyseľného míňania. Je veľmi jednoduché nechať sa rozptýliť a opustiť cestu k dosiahnutiu svojho cieľa.

Nájdite si obrázok svojho vysnívaného nového domu a nalepte ho všade, kde budete môcť. Na chladničku, zrkadlo v kúpeľni, na tapetu vášho počítača alebo mobilného telefónu. Majte túto neustálu pripomienku vždy pred sebou. Vďaka tomu budete s väčšou pravdepodobnosťou robiť múdre rozhodnutia, ktoré vám pomôžu rýchlejšie dosiahnuť tento veľký finančný cieľ.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.