Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Dôvody, kedy je vhodné zvážiť predaj vášho domu

Pridané: 30.5.2022

Predaj vlastného domu nie je vždy jednoduchou záležitosťou, no v mnohých prípadoch je nevyhnutný. Ak ste sa ocitli vo finančnej tiesni, ak už nie ste spokojný s okolím alebo susedstvom, v ktorom žijete, alebo čelíte výrazným zmenám týkajúcich sa zamestnania alebo rodinných vzťahov, predaj vášho domu môže byť najlepšou cestou vpred.

Nie ste si istý, či je predaj domu nevyhnutným a správnym riešením vašej situácie? Dovoľte nám predstaviť viacero scenárov, kedy by ste o predaji domu mali jednoznačne uvažovať.

1) Vaša rodina sa zväčšuje (alebo naopak zmenšuje)

Ak sa chystáte mať svoje prvé dieťa, alebo druhé, či tretie, alebo vaše deti začínajú opúšťať rodinné hniezdo a osamostatňovať sa, možno je čas predať váš dom a presťahovať sa. Zisk z predaja môžete použiť na kúpu väčšej nehnuteľnosti, aby ste do nej zmestili vašu rozširujúcu sa rodinu.

Ak sa naopak chystáte kúpiť menšiu nehnuteľnosť, výnosy z predaja si môžete pridať do dôchodkového sporenia, alebo s nimi môžete pomôcť svojim potomkom kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť.

2) Nie ste spokojný s lokalitou

Zhoršila sa premávka v lokalite, kde bývate? Zdržuje vaše ranné dochádzanie veľa prác na cestách a nová výstavba? Máte v poslednej dobe problémy s tým, niekam sa dostať? Ak áno, tak predaj vášho domu môže byť najlepším krokom, aký urobíte.

Strávte nejaký čas prieskumom komunít vo vašej oblasti, sadnite si do auta a preskúmajte ich. Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť si ďalšiu nehnuteľnosť, nezabudnite vziať do úvahy faktory, ako to, kde sa nachádzajú školy, koľko budete musieť dochádzať do práce, ako ďaleko je diaľnica a mnohé iné faktory, ktoré môžu byť pre vás dôležité.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

3) Zmena práce

Prichádzajúca zmena zamestnania sa taktiež môže spájať s predajom domu. Uveďme si preto niekoľko pracovných dôvodov, pri ktorých by ste mali zvážiť predaj nehnuteľnosti:

  • Meníte prácu a nové kancelárie nie sú ľahko dostupné z vášho domu
  • Váš zamestnávateľ sťahuje kancelárie a dochádzanie z domu už pre vás nebude možné
  • Skrátil sa vám pracovný úväzok alebo znížil plat na takú mieru, že si nemôžete ďalej dovoliť svoj dom
  • Prišli ste o prácu a potrebujete znížiť svoje výdavky
  • Približujete sa k odchodu do dôchodku

Ak sa pomaly chystáte na dôchodok, predaj vášho domu pre vás môže znamenať mnoho výhod. V prvom rade vám môže poskytnúť vyšší obnos peňazí, ktorý môžete vložiť do svojho dôchodkového sporenia, alebo iných úspor. Čokoľvek na predaji zarobíte, vám môže poskytnúť veľmi potrebnú podporu v dobe, kedy už nebudete viac zarábať.

Okrem toho vám môže predaj vášho domu uľahčiť cestovanie, alebo dlhšie návštevy rodiny. Nebudete musieť totižto platiť vysoké účty za veľký dom. V prípade, že sa presťahujete do menšej nehnuteľnosti, môže sa znížiť aj vaša fyzická námaha na udržanie nehnuteľnosti. Napríklad, v malom byte väčšinou nemusíte kosiť veľkú záhradu a ak sa presťahujete do bungalova, môžete sa vyhnúť chodeniu po schodoch.

4) Údržba vás už nebaví

V rovnakom duchu možno budete chcieť predať svoj dom aj vtedy, ak vás nebaví držať krok s jeho potrebami týkajúcimi sa údržby a opráv.

Môže to byť spôsobené vyšším vekom, fyzickými obmedzeniami alebo postihnutiami, alebo jednoducho tým, že príliš veľa cestujete alebo pracujete a jednoducho na to nemáte toľko času ako by ste chceli. Nech už je dôvod akýkoľvek, urobíte dobre ak svoj dom predáte a presťahujete sa do menej náročného domu.

5) Potrebujete viac peňažného toku

Jednou z najväčších výhod vlastníctva nehnuteľnosti je skutočnosť, že budujete svoj vlastný kapitál. Kapitál, ktorý môžete použiť, keď nastanú ťažké časy. Prišli ste o prácu a nemáte ako zaplatiť vaše účty a splátky úverov? Hrozia vám vysoké účty za lekársku starostlivosť alebo iné neočakávané výdavky?

Váš dom môže byť kľúčom k tomu, ako sa udržať nad vodou aj počas finančných ťažkostí. Predajte dom a zisk použite na to, aby ste udržali hlavou nad vodou, pokým sa opäť nepostavíte na nohy.

6) Kvalita susedstva klesá

Časy sa menia a menia sa aj susedstvá. Susedia odchádzajú a noví prichádzajú, podniky sa otvárajú a zatvárajú, a celá osobnosť komunity sa môže v priebehu času meniť. Možno sa zvýšila miera kriminality, alebo naopak klesla úroveň škôl. V iných prípadoch sa môže stať, že už nie ste so svojimi susedmi na jednej vlne. Čo z toho vyplýva?

Ak už nie ste spokojný so susedstvom, v ktorom bývate, možno skutočne nastal čas na predaj nehnuteľnosti a nájdenie si nového domova, ktorý vám bude viac vyhovovať.

7) Chcete úplne novú, modernú nehnuteľnosť

Už vás nebavia zastarané funkcie, dizajn a vybavenosť vášho domova? Chcete dom s otvoreným pôdorysom, alebo najnovšie technológie inteligentných domov? Alebo si možno len chcete navrhnúť a postaviť svoj vysnívaný dom úplne od základov?

Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom predajte svoj dom a hľadajte novostavbu. Ak sa rozhodnete si nový dom budovať od základov, dokážete si ho prispôsobiť presne podľa svojich preferencií, predstáv a rozpočtu.

8) Zmeny vo vzťahoch

Bývanie s partnerom alebo svadba zvyčajne znamená, že minimálne jeden z partnerov sa rozhodne predať svoju nehnuteľnosť a nasťahovať sa do domu toho druhého. V niektorých prípadoch dokonca dôjde k predaju domov oboch partnerov, pričom si zakúpia nový spoločný dom.

Aj rozchody a rozvody sú častým dôvodom, prečo ľudia predávajú svoje domy. Jedna strana potrebuje vyplatiť tú druhú a nemá k dispozícii dostatok hotovosti, alebo si jednoducho rozídení partneri musia nájsť nové bývanie, ktoré si budú vedieť dovoliť zaplatiť z vlastného príjmu. Niekedy sa ľudia jednoducho rozhodnú pre predaj, pretože majú na danú nehnuteľnosť zlé spomienky, s ktorými viac nechcú žiť.

Podobné: Predávate dom? Pozrite si 6 tipov a vyhnite sa zbytočným chybám

9) Trh je prehriaty

Ďalším dôvodom prečo by ste mali rozmýšľať nad predajom svoje nehnuteľnosti je prehriatie trhu. Ak sa domy vo vašej oblasti predávajú často a rýchlo, znamená to, že dopyt je vysoký. A čo znamená, že je dopyt vysoký? Že ceny domov sú vyššie.

Takáto situácia predstavuje príležitosť, ako zvýšiť návratnosť svojej investície a získať skutočné zisky. Zisky z predaja nehnuteľnosti môžete použiť na navýšenie svojich dôchodkových úspor, alebo kúpu väčšej nehnuteľnosti. Tak či onak, vždy vyhráte.

Pár slov na záver

Niekedy si život, alebo finančná situácia, jednoducho vyžaduje, aby ste predali svoj dom. Ak sa nachádza v situácii, kedy vám predaj vášho domu dáva naozaj zmysel, nezabudnite zvážiť všetky svoje možnosti.

Množstvo súčasných stavebných firiem ponúka majiteľom možnosť predaja svojho starého domu a postavenia nového v rámci plynulého prechodu. Preskúmajte svoje možnosti a vyberte si takú, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a časovej osi celej vašej rodiny. Pamätajte na to, že nehnuteľnosť, ktorá nevyhovuje potrebám vás a vašej rodiny, môže byť vysnívaným domovom inej rodiny.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.