Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Je lepšie prenajať si mestský dom, byt alebo apartmán?

Pridané: 26.5.2022

Ak rozmýšľate nad prenájmom, pravdepodobne hľadáte rôzne možnosti. Možno bolo vašou prvou myšlienkou prenajať si byt. No v niektorých lokalitách sú k dispozícii aj mestské domy, alebo apartmány. Teraz, keď viete, že máte viac možností, zistite si o nich čo najviac informácií, aby ste si vedeli vybrať to, čo vám bude vyhovovať najviac.

Čo je apartmán?

Hlavným rozdielom medzi mestským domom a apartmánom je ich štrukturálne riadenie a organizácia. Mestské domy sú samostatne stojace budovy, ktoré pôsobia dojmom tradičného domu.

Apartmán je samostatná jednotka vo väčšej budove, pričom niektoré izby sú zdieľané. Existuje viacero prenajímateľov, ktorí spravujú rovnaký subjekt s rovnakými predpismi pre všetkých. Väčšina nájomníkov žije v apartmánoch alebo bytoch.

Podobné: Koľko by ste mali minúť na mesačný nájom?

Výhody spojené s prenájmom apartmánu

Najväčšou výhodou prenájmu apartmánu sú náklady. Existuje viacero dôvodov prečo je prenájom apartmánu v porovnaní s bytmi, alebo mestskými domami z dlhodobého hľadiska lacnejší. Výška nájmu síce môže byť o niečo vyššia, no na rozdiel od bytu alebo mestského domu, môžete znížiť výšku rôznych ďalších výdavkov.

Ďalšou veľkou výhodou apartmánov je ich nízka údržba. Opravy domu môžu byť drahé, no ak ste nájomník, tak za údržbu sú zodpovední majitelia a správcovia nehnuteľností. Možno budete musieť vymeniť žiarovky, ale opravu prasknutého potrubia alebo pokazeného ohrievača už na starosti mať nebudete.

Veľmi často je cena energií rovno zahrnutá v cene nájmu. Ak to tak je, nemusíte sa obávať žiadnych ďalších účtov, ktoré by zdvihli vaše mesačné poplatky za bývanie.

Apartmány sú systematickejšie a zvyčajne lepšie organizované ako iné typy prenájmov, takže ak plánujete dlhodobý prenájom môže to byť pre vás menej stresujúca možnosť. Vo všeobecnosti sú pre nájomníkov menej náročné na správu a k dispozícii zvykne byť veľa možností.

Nevýhody prenájmu apartmánu

Väčšina nevýhod týkajúcich sa prenájmu apartmánu súvisí s pravidlami, ktoré si stanovuje správca. Apartmány sú v končenom dôsledku súčasťou komunity a správcovia nehnuteľností chcú, aby boli všetci na rovnakej vlne.

V apartmánoch zvyčajne nemôžete mať žiadne domáce zvieratá. Tým sa totižto nemusí páčiť obmedzený priestor, preto ich veľa prenajímateľov vo svojich nehnuteľnostiach nepovoľuje. Iní si zasa účtujú vysokú zálohu alebo dodatočný mesačný poplatok. Ak máte domáceho maznáčika, pripravte sa na to, že za neho budete musieť pravdepodobne platiť niečo navyše.

V prípade prenájmu apartmánu budete taktiež obmedzený v rámci toho, aké úpravy interiéru budete môcť vykonávať. Pravdepodobne nebudete môcť nič maľovať, ani meniť základný nábytok. Niekomu to nemusí prekážať vôbec, iným zas priveľmi.

Čo je mestský dom?

O mestské domy vo všeobecnosti prejavuje záujem menej nájomníkov. Mestské domy môžu byť dobrým kompromisom, ak chcete bývať v rodinnom dome, ale nechcete sa sťahovať niekam na predmestie.

Architektúra mestského domu je zvyčajne tým, čo ho odlišuje od iných domov. Zvyčajne majú malý dvor, garáž a aspoň dve poschodia, no zdieľajú aspoň jednu stenu so susedným domom. Táto spoločná stena je to, čo odlišuje mestské domy od samostatných rodinných domov. Presne kvôli tomu sa niekedy nazývajú aj radové domy.

Výhody prenájmu mestského domu

Najväčšou výhodou presťahovania sa do mestského domu je zmena životného štýlu. Bývanie v prenajatom mestskom dome je porovnateľné s vlastníctvom domu, no nemusíte si brať hypotéku. Môžete sa však tešiť z väčšieho priestoru, menších obmedzení a štýlov predmestia.

Mestské domy sú takmer vždy väčšie ako byty. Môžu mať aj tri poschodia, pričom často majú záhradu, kde môžete grilovať a tráviť čas s rodinou. Nakoľko majú dvory zvyčajne vám majitelia povolia mať aj domáce zvieratká. Pre istotu s tým však nepočítajte dopredu a informujte sa u vlastníka.

V mestských domoch máte viac súkromia. Steny, ktoré zdieľate so susedmi sú totižto zvukotesné, takže ak budete mať väčšiu rodinnú oslavu, nemusíte sa obávať sťažností na hluk. Mnoho mestských domov má vlastné bazény, alebo posilňovne.

Nevýhody prenájmu mestského domu

Najväčšou nevýhodou mestských domov je riešenie ich správy a údržby. V niektorých prípadoch totižto prenajímateľ nemusí byť zodpovedný za dvor alebo exteriér domu, takže ho budete mať na starosti vy. Niekedy sa od nájomníkov očakáva, že zachovajú vzhľad exteriéru. Možno budete povinný odhŕňať príjazdovú cestu od snehu, alebo si nebudete môcť na dom umiestniť všetky svoje vianočné svetielka.

Keďže ide o dom pripravte sa aj na vyššie účty za energie a rôzne služby. Často budete mať obmedzené alebo presne vyhradené parkovacie miesta, kde budete môcť parkovať. Mestské domy sa spájajú so zvýšenou zodpovednosťou a povinnosťami, preto sa na to dôkladne pripravte a rozmyslite si to dopredu.

Čo je byt?

Rozmýšľate či si prenajať byt alebo väčší apartmán? Je medzi nimi totižto iba málo rozdielov. Byty sú v súkromnom vlastníctve jednotlivcov, preto ako nájomník v byte platíte nájom priamo jednotlivcovi, ktorý byt vlastní. Apartmány sú prenajímané profesionálnymi spoločnosťami. Fyzicky sa od seba veľmi neodlišujú. Byt môže byť sľubnou alternatívou, ak zistíte, že sú pre vás apartmány príliš obmedzujúce a mestské domy príliš náročné a drahé.

Výhody prenájmu bytu

Výhody bývania v bytoch sa priamo spájajú s ich správou. Spolupráca so súkromným vlastníkom ovplyvňuje to, ako sa riešia problémy a aké pohodlie máte. Ide o vhodnú voľbu, ak máte radi osobnejší prístup. Byty sú väčšinou zariadené v nejakom charakteristickom štýle, nakoľko v nich majiteľ predtým s najväčšou pravdepodobnosťou sám býval.

Zmena interiéru je však menej obmedzujúca, ako v prípade apartmánov. Nakoľko prenajímatelia v bytoch sami žili, ich vybavenie zvykne byť veľmi kvalitné, steny majú úhľadné nátery a podlahy sú lesklé. S prenajímateľom si s najvyššou pravdepodobnosťou vytvoríte určitý osobný vzťah. Všetky konfrontácie tak môžu byť vyriešené bez zbytočného stresu.

Podobné: 9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt

Nevýhody prenájmu bytu

Všetky nevýhody majú rovnaký dôvod, ako výhody spojené s prenájmom bytu – jednotlivci. Pri práci s jednotlivcami neexistuje žiaden základný súbor usmernení, všetko je individuálne. Mnohé z výhod sa môžu v sekunde zmeniť na nevýhody.

V bytoch neexistuje žiadna právnická osoba, ktorý by vám v prípade nehody poskytovala 24-hodinovú podporu. Ak sa vám niečo pokazí v apartmáne, vždy nájdete niekoho, kto sa o to postará, v byte to nemusí byť samozrejmosťou.

V mnohých prípadoch sa majiteľ môže rozhodnúť, že za škodu ste zodpovedný vy ako nájomník a máte teda opravy zaplatiť. Pripravte sa na to, že prenajímatelia bytov často nemajú skúsenosti s prenájom, a preto nemusia byť vždy profesionálny.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.