Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Príručka pre rodičov: Ako pomôcť svojim deťom vlastniť domov

Pridané: 19.6.2022

Keď príde čas, kedy sa vaše dieťa začne osamostatňovať je pravdepodobné, že mu budete chcieť nejakým spôsobom pomôcť. Určite v tom nie ste sami, mnohí rodičia rozmýšľajú rovnako a hľadajú spôsoby ako pomôcť svojim deťom.

Môžete to urobiť tak, že im dáte cenné rady pri kúpe domu či bytu, alebo im pomôžete s prieskumom trhu, možno im finančne pomôžete pri skladaní zálohy na hypotéku, spolu-podpísaním hypotéky alebo dokonca kúpou domu pre svoje dieťa.

Nech je to akokoľvek, v tomto článku sa vám pokúsime priblížiť niektoré zo spôsobov, ako pomôcť vašim deťom získať vlastné bývanie.

Mali by ste svojmu dieťaťu kúpiť bývanie?

Odpoveď na túto otázku sa líši v závislosti od konkrétnej situácie. Predtým ako sa pustíte do uskutočnenia takéhoto rozhodnutia, mali by ste sa porozprávať so svojím právnym a finančným poradcom, aby ste sa uistili, že akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobíte bude prospešné a neuškodia ani vám, ani vášmu potomkovi.

Súčasné generácie mladých ľudí čelia veľmi významným finančným prekážkam. V takejto situácii je pochopiteľné, že chcú rodičia svojim deťom pomôcť. Do akej miery je to však potrebné?

Kúpou bývanie pre vaše dieťa, mu môžete výrazne pomôcť. Medzi výhody takéhoto činu patria nasledovné:

  • Poskytnete tak svojmu dieťaťu skorší štart a investičný majetok
  • Výhody môžu vyplývať pre obe strany, najmä ak sa dohodnete na tom, že náklady na nehnuteľnosť budete platiť spoločne, alebo vám dieťa v budúcnosti dom alebo byt splatí
  • Je potrebné zvážiť aj aká výhodná môže byť v tomto prípade daň z dedičstva
  • Rodičia môžu týmto spôsobom uchrániť svoje deti pred predátorskými pôžičkami, či nesprávnymi investíciami do nehnuteľnosti

Niektorí ľudia však tvrdia, že je najlepšie nechať deti, aby si našli svoju vlastnú cestu. V prípade, že sa upíšete na hypotéku spolu so svojím dieťaťom a jemu sa nebude dariť splácať hypotéku načas, riskujete zhoršenie svojho úverového skóre.

Ak nebudete plánovať dôsledne, môžete si vytvoriť značnú priehlbinu vo vašich dôchodkových úsporách. Vaše dieťa sa od vás môže v konečnom dôsledku stať finančne závislé.

Najväčšou výhodou tohto kroku je pravdepodobne skutočnosť, že tak môžete svojmu dieťaťu pomôcť osamostatniť sa od vás a vašej pomoci a začať si budovať vlastný kapitál namiesto toho, aby ostalo uviaznuté v kolobehu nájmov a pokusov o nasporenie si dostatočnej sumy na založenie zálohy.

Čo by ste mali brať do úvahy predtým než svojmu dieťaťu pomôžete?

Možno ste už počuli varovania o tom, aby ste nepodnikali so svojou rodinou, no vedeli ste, že požičiavanie, spolu-podpisovanie hypoték alebo darovanie peňazí môže mať na rodinné vzťahy rovnaké následky?

Ak správne nekomunikujete a neplánujete, môžu nastať problémy nielen týkajúce sa vašich vzájomných vzťahov ale aj financií.

1) Zistite si, ako by to mohlo ovplyvniť váš vzťah

Skvelý vzťah alebo rodinné puto sa nedá oceniť peniazmi, preto je dôležité zvážiť, ako môže požičiavanie, alebo darovanie veľkého množstva peňazí veci zmeniť. Deti sa môžu cítiť príliš zadlžené voči svojim rodičom, alebo sa môžu do vášho vzťahu pridať nové stresové situácie. To všetko sú veci, o ktorých by ste sa mali vopred porozprávať.

2) Neprekračujte svoje možnosti

Aj keď pravdepodobne budete chcieť svojmu dieťaťu pomôcť čo najviac, je dôležité, aby ste neprekročili svoje možnosti. Ak neplánujete správne alebo ste príliš štedrý, môžete ohroziť svoje vlastné finančné zdravie, ako sú napríklad úspory na dôchodok. To by tiež mohlo pridať skryté stresové situácie do vášho vzťahu s dieťaťom. Porozprávajte sa so svojím finančným poradcom, aby ste vedeli, ako ste na tom a čo môžete dať svojim deťom.

3) Vypracujte podrobnú dohodu

Aby sa obe strany cítili v tomto procese bezpečne, je vhodné vypracovať právnu dohodu. To neznamená, že budete musieť viesť súdny spor, ak vaše dieťa zmešká platbu pôžičky, ale pomáha to sformulovať očakávania a dostať vás na rovnakú vlnu. Okrem toho sa ochránite pred očakávaniami, ktoré nespadajú do dohody. Môže vám to pripadať zvláštne, najmä ak máte so svojím dieťaťom blízky vzťah, no v skutočnosti to pomôže zmierniť akékoľvek nezhody.

4) Uistite sa, že je váš majetok v poriadku

Existuje veľa premenlivých častí, ktoré vzniknú, keď požičiate alebo darujete peniaze svojmu dieťaťu. Nielenže sa chcete uistiť, že je všetko v poriadku s konkrétnou dohodou, ale musíte tiež vedieť, ako to zapadá do vášho celkového finančného plánu. Ak máte ďalšie deti, mali by ste zvážiť, ako by pomoc ich súrodencovi mohla alebo mala ovplyvniť ich dedičstvo a ako by mohli takýto dar pre súrodenca vnímať. Ak napríklad, zomriete skôr, ako vám bude splatená pôžička, aké to bude mať následky?

5) Nemyslite len srdcom

Všetky vyššie uvedené body by sa dali zredukovať na jednoduchú radu, nemyslite iba srdcom. Aj keď svoje dieťa milujete, musíte myslieť na to, čo je najlepšie pre všetkých zúčastnených a na širší obraz. V závislosti od cesty, ktorú si vyberiete, môžete sa potykať s komplikovanými daňovými dôsledkami, či inými obmedzeniami.

Ako viete pomôcť svojim deťom?

  1. Prenájom izby vo vašom dome

Ak prenajmete svojmu dieťaťu miesto vo vašom dome pod trhovou hodnotou, môžete mu pomôcť ušetriť peniaze a pomôcť vám splácať vašu hypotéku.

  1. Požičanie peňazí, aby si vaše dieťa mohlo kúpiť vlastný domov

Požičať svojmu dieťaťu peniaze môže byť skvelou voľbou, ak máte nejaké peniaze, ktoré mu môžete dať, ale radi by ste ich dostali naspäť. Je to vhodná voľba aj v prípade, ak vaše dieťa dary odmietne.

  1. Darovanie peňazí vášmu dieťaťu, aby mohlo splatiť zálohu za hypotéku

Darovať svojmu dieťaťu peniaze, ktoré potrebuje na kúpu domu alebo bytu, môže byť skvelý spôsob, ako mu dať dobrý štart. Môže to byť aj jednoduchšie a hlavne bez akejkoľvek viazanosti, ako keď im dáte pôžičku.

  1. Spolu-podpísanie hypotéky a spoločná kúpa domu s vaším dieťaťom

Ďalšou alternatívou k darovaniu peňazí alebo pôžičke je tzv. spolu-podpísanie hypotéky. Keď spolu-podpíšete hypotéku, pridáte do ich žiadosti silu svojej úverovej histórie a prevezmete zodpovednosť, ak prestanú splácať úver.

  1. Kúpa domácnosti pre vaše dieťa

Niektoré rodiny môžu byť vo finančnej situácii, kedy si rodičia môžu dovoliť kúpiť svojim deťom celé bývanie. Nie je to také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať, nejde totižto iba o kúpu a odovzdanie nehnuteľnosti. Nezabudnite myslieť na daň z darovania.

  1. Predanie alebo darovanie vášho domu vášmu dieťaťu

Existuje mnoho dôvodov, prečo rodičia chcú predať svoje domy svojim deťom. Možno sa jednoducho chcete presťahovať niekam inam, alebo do menšieho. Možno iba chcete svojmu dieťaťu pomôcť kúpiť dom s výraznou zľavou.

Každopádne je treba si celý tento proces poriadne premyslieť a poradiť sa s odborníkmi.