Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Rast úrokových sadzieb: Je vhodné si nehnuteľnosť kupovať, alebo prenajať?

Pridané: 12.6.2022

Kúpa domu je pre čoraz väčší počet ľudí čoraz nepredstaviteľnejšia. Ceny nehnuteľností medziročne rastú a úrokové sadzby vzťahujúce sa na úrokové pôžičky vzrástli. Okrem toho sa zrýchľuje aj rast spotrebiteľských cien všetkého, od nafty až po potraviny, čo znamená, že všetci míňame mesačne viac peňazí na základné potreby.

Ľudí, ktorí sa chystajú na kúpu nehnuteľnosti čakajú náročné časy. Kým neuvidíme trvalé dôkazy o zmierňovaní inflačných tlakov, riziko vyšších úrokových sadzieb bude stále veľmi vysoké. Keď konečne zaznamenáme zmiernenie inflačných tlakov, hypotekárne sadzby by mohli veľmi rýchlo poklesnúť, najmä v prípade, ak dôjde k spomaleniu ekonomiky.

Pri zvyšujúcich sa úrokových sadzbách hypoték je však treba spozornieť a znalosť témy dokáže zmierni vaše obavy týkajúce sa kúpy nehnuteľnosti. Pre účastníkov na trhu s bývaním je dôležité, aby pochopili rastúce sadzby hypoték, nakoľko tie ovplyvňujú takmer každý jeden aspekt kúpy domácnosti.

Ak si nie ste istý, či si chcete nehnuteľnosť prenajať alebo kúpiť, je lepšie aby ste sa rozhodli na základe vašej osobnej situácie a osobných potrieb, či preferencií. Situácia na trhu by mala byť sekundárnym faktorom pri rozhodovaní. Poďme sa pozrieť na kroky, ktoré vám môžu pomôcť uskutočniť konečné rozhodnutie.

Finančná kontrola

Opýtajte sa sami seba, či ste finančne pripravený na to, aby ste vlastnili dom alebo inú nehnuteľnosť. To zahŕňa napríklad dostatok núdzových úspor v prípade, že sa stane niečo významné počas prvého roka vlastníctva nehnuteľnosti. Mali by ste mať dostatočne vysoký mesačný príjem, aby ste zvládli splatiť hypotéku, dane, poistenie ale aj iné mesačné výdavky, ako sú napríklad energie, či vaše bežné výdavky.

Skontrolujte aj stav svojich pôžičiek a úverov, nakoľko kreditné skóre a pomer dlhu k príjmu priamo ovplyvňuje hypotéku, ktorú vám veriteľ ponúkne. Pokúste sa splatiť všetky svoje dlhy predtým než požiadate o hypotéku, pravdepodobne vďaka tomu získate nižšiu úrokovú sadzbu na desiatky rokov, hoci to bude znamenať, že kúpu nehnuteľnosti budete musieť oddialiť o pár mesiacov.

Ak si nemôžete dovoliť platiť všetky mesačné náklady, pokračujte v prenájme nehnuteľností a šetrite. Ak vám vysoký nájom bráni v tom, aby ste si každý mesiac niečo odložili, zvážte presťahovanie sa do menšieho, alebo iné veľké zmeny životného štýlu, vďaka ktorým vám každý mesiac ostane viac peňazí navyše.

Podobné: Ako sa orientovať na trhoch s rastúcimi cenami bývania?

Posúďte svoje načasovanie

Zamyslite sa nad tým, kde sa vo svojom živote aktuálne nachádzate. Plánujete sa usadiť, alebo sa o pár rokov budete sťahovať? Všeobecným pravidlom je, že pozitívna návratnosť nákupných nákladov na nehnuteľnosť príde po 5 až 7 rokoch od jeho kúpy. To zahŕňa aj náklady na uzavretie, ktoré predstavujú 2% až 5% kúpnej ceny.

Ak budú vaše potreby v oblasti bývania v nasledujúcich niekoľkých rokoch pomerne konzistentné a stabilné, môžete byť v dobre pozícii na to, aby ste si nehnuteľnosť skutočne kúpili.

Ak sa však často menia, alebo v blízkej budúcnosti plánujete rozsiahle zmeny, bude lepšie ak zvážite prenájom. Získate tak vyššiu flexibilitu pri sťahovaní.

Stanovte si rozpočet

Zistite, čo si môžete dovoliť. Tento krok je mimoriadne dôležitý, obzvlášť v súčasnosti, keď ceny realít rastú pomaly z dňa na deň. Týmto spôsobom si stanovíte pevné hranice, v akej cenovej kategórii môžete hľadať. Pozícia, v ktorej sa nechcete v žiadnom prípade ocitnúť, je nájdenie svojho vysnívaného domu, predloženie ponuky a následne hľadanie spôsobov ako si nehnuteľnosť dovoliť.

Na vypočítanie toho, akú drahú nehnuteľnosť si môžete dovoliť, existujú viaceré internetové kalkulačky. Môžete tiež navštíviť lokálnu realitnú kanceláriu, ktorá vám s určovaním rozpočtu rozhodne dokáže pomôcť.

Sledujte rast úrokových sadzieb

Nepodľahnite strachu z toho, že o niečo prídete alebo premeškáte. To by vás mohlo viesť k náhlemu nákupu, ktorý onedlho oľutujete, nakoľko vás môže dostať do finančnej tiesne. Novota nehnuteľnosti pominie, hypotekárne splátky s vami ostanú nadlho.

Na realitnom trhu zvyčajne platí, že rastúce úrokové sadzby sťažujú nákup, alebo predaj nehnuteľnosti. Na druhej strane, klesajúce úrokové sadzby predaj alebo kúpu nehnuteľnosti môžu uľahčiť. Z pohľadu kupujúceho znamenajú rastúce úrokové sadzby pokles cenovej dostupnosti nehnuteľností.

Čo sa môže stať s hypotékami, keď úrokové sadzby porastú?

Keď úrokové sadzby stúpajú, hypotéky sú drahšie, keďže stúpa ich úroková sadzba. To spôsobuje, že nákup domu je pre spotrebiteľov nákladnejší. Keď sú domy drahšie, dopyt po nich začne klesať. To má zasa za následok pokles na trhu s bývaním. Predajcovia na to zvyčajne reagujú znížením cien nehnuteľností, aby sa im podarilo prilákať kupujúcich.

Rastúce úrokové sadzby a hodnota nehnuteľností

Rastúce úrokové sadzby majú veľmi citeľný vplyv na kupujúcich a predávajúcich na trhu s realitami. Historické situácie dokazujú, že hodnota nehnuteľností a ceny bývania priamo korelujú so sadzbami hypoték, základom oboch scenárov je však zdravie celkovej ekonomiky.

Ak ekonomika porastie dostatočne rýchlo, rast úrokových sadzieb nebude mať taký veľký vplyv na hodnotu nehnuteľností a ceny bývania. Silná ekonomika totižto umožní zamestnávateľom zvýšiť platy natoľko, aby pomohli kompenzovať rastúcu úrokovú sadzbu. Pokiaľ bude ekonomika naďalej stúpať, počet pracovných miest sa bude zvyšovať a mzdy budú rásť, navýšenie úrokových sadzieb by trh s bývaním nemalo paralyzovať.

Podobné: Rozdiel medzi trhom kupujúcich a predávajúcich

Rastúce úrokové sadzby a investovanie do nehnuteľností

Keď sa úrokové sadzby hypoték zvyšujú, vplyv na investovanie do nehnuteľností môže byť na počudovanie pozitívny. Trh s nehnuteľnosťami na prenájom sa zväčší, pretože na hypotéky bude mať nárok menej ľudí. To znamená, že rastúce úrokové sadzby znížia ceny nehnuteľností, taktiež niekedy je výhodnejšie kupovať nehnuteľnosť v prostredí rastúcich úrokových sadzieb.

Navyše, keď sa úrokové sadzby zvýšia, uskutoční sa menej transakcií s nehnuteľnosťami, pretože štandardy poskytovania úverov budú prísnejšie. Viac ľudí tak bude potrebovať bývať v prenájme. 1% zvýšenie úrokov môže pre investorov v konečnom dôsledku znamenať neočakávaný zisk, v rámci toho správneho trhu.

Úrokové sadzby, ktoré sa držia blízko historických miním, sú dobrým znamenám pre kupujúcich. Súčasný trh odzrkadľuje niektoré z najlacnejších dlhov, ktoré môže kupujúci na trhu s nehnuteľnosťami získať.

Najdôležitejším krokom pri kúpe nehnuteľnosti je nájdenie správnej hypotéky. Spolupráca s odborníkom na hypotéky alebo realitný trh vám môže pomôcť pri rozhodovaní sa, či je pre vás lepšie nehnuteľnosť v súčasnej situácií ekonomiky kupovať, alebo radšej počkať.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.