Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Trendy na trhu s nehnuteľnosťami, ktoré je toto leto potrebné sledovať

Pridané: 28.6.2022

Možno sa chystáte sami si kúpiť dom, poznáte nikoho, kto si ho nedávno kúpil, alebo čakáte na ten správny čas na trhu. Pravdepodobne si však uvedomujete, že trh s nehnuteľnosťami je momentálne náročný.

K pochmúrnej nálade na trhu určite prispievajú rôzne faktory, ako napríklad nízka dostupnosť domov na trhu, rastúce úrokové sadzby a nová bytová výstavba, ktorá nie je schopná pokryť vysoký dopyt. To však nevyhnutne neznamená, že je zlý čas na nákup pre každého a neznamená to, že je zlý čas byť majiteľom domu. V skutočnosti môžu súčasné podmienky znamenať, že súčasní majitelia domov sa majú pomerne dobre.

V tomto článku si predstavíme niekoľko trendov na trhu s bývaním, ktoré budú mať vplyv na reality v druhej polovici roku 2022.

Kúpa nehnuteľností

Kupujúci budú pravdepodobne citlivejší na zvyšovanie cien na trhu. Úrokové sadzby hypoték sú na vzostupe a očakáva sa, že v tomto roku budú naďalej rásť. Keďže kupujúci domov čelia vyšším nákladom na pôžičky, možno budú musieť znížiť svoje finančné rozpočty alebo dokonca sa celkovo stiahnuť z trhu, keďže sa zároveň zvyšujú aj ceny domov.

Úbytok potencionálnych kupujúcich na trhu s realitami je trend, ktorý sa začal už v minulom roku, keď boli úrokové sadzby na svojich historických minimách, no ceny domov zaznamenali dvojciferný ročný nárast. Tento trend môže pomôcť zmierniť cenové trendy, nakoľko dopyt poklesne.

Okrem toho sa niektoré nehnuteľnosti zvykli predať v priebehu niekoľkých dní. Rýchly predaj nedáva potencionálnym záujemcom veľa času na rozmýšľanie. Mnohí z nich sa preto radšej rozhodli nehnuteľnosť nekúpiť, ako svoje rozhodnutie urýchliť.

Podobné: Rast úrokových sadzieb: Je vhodné si nehnuteľnosť kupovať, alebo prenajať?

Od konca roka 2021, po takmer dvoch rokoch začali stúpať úrokové sadzby hypoték. Úrokové sadzby sú z historického hľadiska stále nízke, no oveľa vyššie, ako tomu v nedávanej minulosti a živej pamäti kupujúcich.

Vysoké úrokové sadzby bohužiaľ spôsobujú to, že náklady na kúpu nehnuteľností rastú do závratných výšok. Hoci to bude znamenať, že niektorí kupujúci sa tento rok jednoducho rozhodnú dom si nekúpiť, aktívni kupujúci budú musieť bojovať s nižšou konkurenciou, a budú môcť poľaviť z ústupkov, aby prilákali predávajúcich.

Celkovo to vyzerá tak, že sa počet potencionálnych kupujúcich nehnuteľností zníži, čím sa mierne ochladí konkurenčné prostredie a rast cien sa možno konečne stabilizuje.

Na trhu bude pravdepodobne vyššia ponuka. Kupujúci možno zaznamenajú vyššiu ponuku bývania. Napriek tomu sa očakáva, že počet domov určených na predaj bude však aj tento rok historicky nízky, hoci pravdepodobne bude k dispozícii viac možností.

Predaj nehnuteľností

Predávajúci budú musieť robiť viac kompromisov. Majitelia domov, ktorí predávajú a kupujú, môžu čeliť dileme. Predávajúci sa snažia predať domy za najvyššie ceny, no kupujúci by radi dostali nejakú zľavu. Ceny v roku, zvyčajne v lete dosahujú svoju najvyššiu úroveň. Predajcovia aj kupujúci, ktorí sa rozhodnú počkať, však môžu čeliť väčšej konkurencii zo strany iných predávajúcich a prísť o príležitosť na kúpu.

Všetci vieme, že domy sa len donedávna predávali naozaj rýchlo. Ale to nevyhnutne neznamenalo, že sa predávali samé. Predtým ako predávajúci uvedú svoj dom na trh, by sa mali uistiť, že ho dôsledne pripravili na predaj.

To zahŕňa čistenie, pratanie, získanie odhadov nákladov na opravy, ktoré nebudete realizovať a hľadanie realitného makléra, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete svoj dom uviesť na trh, mali by ste zabezpečiť, že bude v čo najlepšej kondícii, vďaka čomu sa vám ho možno podarí za predať za viac peňazí a aj rýchlejšie.

Ako sme už vyššie spomenuli, stabilizácia cien nehnuteľností prinesie kupujúcim určitú úľavu, čo však nemusí nevyhnutne znamenať to, že predajcovia začnú strácať. Ceny nehnuteľností budú na väčšine trhov pravdepodobne ďalej rásť, no pomalším tempom, ako sme videli za posledné dva roky.

Miera zhodnocovania nehnuteľností za posledné dva roky je z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Bola jednoducho príliš vysoká na to, aby s ňou kupujúci mohli aj naďalej držať krok. Majitelia domov môžu byť však spokojní, na väčšine trhov je priemerný ročný kapitálový zisk pre majiteľov domov vyšší, ako priemerný rast miezd.

Napriek tomu musíme rátať s tým, že svoj dom na trh uvedie menej majiteľov domov, keďže úrokové sadzby zostávajú v porovnaní s poslednými rokmi vyššie. Predávajúci si vo väčšine prípadov musia taktiež kúpiť nové bývanie, do ktorého sa presťahujú, a väčšina z nich necíti potrebu vymeniť svoju súčasnú hypotéku s nízkou úrokovou sadzbou za hypotéku, ktorá bude mať vyššie sadzby.

Majitelia domov v súčasnosti čelia dileme, ktorú môžme nazvať efekt “blokovania“ úrokových sadzieb“. Majitelia nehnuteľností si totižto v predchádzajúcich rokoch zablokovali hypotéky s oveľa nižšími úrokovými sadzbami, a tak predaj ich domu a následná kúpa nového domu stojí v súčasnosti peniaze navyše, nakoľko úrokové sadzby vzrástli. Efekt blokovania úrokových sadzieb pôsobí, ako finančná pokuta za presťahovanie sa.

Podobné: Ako sa orientovať na trhoch s rastúcimi cenami bývania?

Je tiež nepravdepodobné, že by majitelia domov v blízkej budúcnosti refinancovali svoje hypotéky, pretože neexistuje žiadny stimul na refinancovnie na pravdepodobne vyššiu úrokovú sadzbu, ako bola sadzba získaná v posledných dvoch alebo troch rokoch.

Nie všetci majitelia domov však majú možnosť a schopnosť ostať vo svojich domoch. Kríza v oblasti cenovej dostupnosti bývania naďalej vytvára finančný tlak na ľudí, čo spôsobí, že miera zabavovania majetku bude pravdepodobne opäť rásť.

Nová výstavba nehnuteľností

Stavitelia postupne dokončujú viac a viac domov. Počas jari a leta sa na trhu nachádza najviac nových ponúk. Do polovice augusta rastie počet predávajúcich na trhu, potom začne klesať. Ak bude tento trend skutočne platiť, môže to znamenať viac možností pre kupujúcich, ale aj väčšiu konkurenciu pre predávajúcich.

Nemôžme však očakávať, že bude mať nová výstavba veľký vplyv na trh s realitami, už počas tohto leta alebo do konca tohto roka. Začatých stavieb je síce dosť, problém však spočíva v ich dokončení. Pokračujúce problémy s dodávateľskými reťazcami v oblasti stavebných materiálov a spotrebičov znamenajú, že výstavba domov čelí prekážkam v procese a dokončenie výstavby sa oneskoruje.

Viera staviteľov v to, že sa im podarí úspešne predať novo postavené rodinné domy, rastie. Na druhej strane však môžeme registrovať znížený dopyt zo strany kupujúcich o novostavby, ktorý je spôsobený najmä omeškaním dokončenia výstavby a zníženou cenovou dostupnosťou.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.